Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Noc Bibliotek 2021 – Czytanie wzmacnia

Krzysztof Napierski / 12 października 2021

„Czytanie wzmacnia” – pod tym hasłem w sobotę 9 października o godz. 17.00 rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie siódma już edycja Nocy Bibliotek.

Noc ta była bardzo twórcza. Rozpoczęła się wręczeniem nagród dla najlepszego Czytelnika Roku 2020. Wśród nagrodzonych znaleźli się;

  • z Wypożyczalni dla dorosłych: Irena Grzybicka, Alicja Mróz, Irena Pietrzak;
  • z Oddziału dla dzieci: Aleksander Borzuchowski, Sara Jeon, Gniewomir Zakrzewski;
  • z Filii nr1: Dorota Koźlakiewicz, Aleksandra Tucholska, Kacper Tucholski.

Kolejna część poświęcona była Tadeuszowi Różewiczowi w 100. rocznicę urodzin. Ten poeta, prozaik, dramaturg i popularyzator teatru absurdu w literaturze polskiej urodził się właśnie 9.10.1921. Większość życia spędził na Śląsku, najpierw na Górnym (Gliwice), następnie Dolnym (Wrocław), gdzie mieszkał do końca życia. Uczestnicy spotkania mogli poznać świat Różewicza. Świat Różewicza to przede wszystkim twórczość nieustającego niepokoju, poszukiwania i refleksji nad światem, czego przykładem jest wiersz poety „Nauka chodzenia” pochodzący z tomiku „Wyjście”.

Zaproszeni goście mogli wziąć czynny udział w pracy nad wierszem, zgodnie z hasłem „Czytanie wzmacnia” (w naszym przypadku wzmacnianie odbywało się właśnie poprzez wzbogacenie twórczością Różewicza i wzajemne wsparcie). Uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami, spostrzeżeniami na temat dobra i zła, które jest jednym z głównym tematów występujących w utworach Różewicza. 

Po części poetyckiej, zaprezentowano fragment twórczości dramatycznej na przykładzie sztuki „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”. W rolę Drugiego i Trzeciego – bohaterów sztuki wcielili się: Krzysztof Napierski i Mateusz Przybyszewski.

Na koniec uczestnicy mogli wypełnić lapbook, czyli teczkę (w przypadku bohatera naszej nocy można nazwać specjalną kartoteką). LAPBOOK był formą kreatywnego zaprezentowania informacji na temat tego autora. Wzbudzał ciekawość i motywował do odkrywania i gromadzenia ciekawostek na temat Różewicza, chociażby tym, jak wyrazić emocje związane z twórczością poety poprzez wykorzystanie włóczki w różnych kolorach. Ta część spotkania pozwalała na bardzo bliski, intymny kontakt z wybranymi do lapbooka wierszami.

Spotkanie obfitowało nie tylko w strawę duchową, ale było też coś dla ciała w postaci słodkiego poczęstunku. Noc Bibliotek zakończyła się o godz. 22.00 zadowoleniem uczestników.

Galerię zdjęć z wydarzenia można obejrzeć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie.

MBP w Mławie