Niemal tysiąc uczniów miejskich szkół posprzątało Mławę | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Niemal tysiąc uczniów miejskich szkół posprzątało Mławę

Krzysztof Napierski / 20 września 2024

Uczniowie szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Miasto Mława, w piątek 20 września 2024 r. wzięli udział w 31. Akcji Sprzątanie Świata Polska – Polska. Z budżetu miasta zakupiliśmy dla nich worki i rękawiczki do zbierania śmieci oraz zapewniliśmy transport tych ostatnich.

Do akcji włączyły się szkoły podstawowe nr 1, 2, 3, 4, 6 i 7. W sumie zgłosiły 950 dzieciaków chętnych do porządkowania terenów miasta:

Nazwa szkoły

Liczba zgłoszonych dzieci

Teren działania

Zespół Placówek Oświatowych nr 1

220

ul. Browarna, ul. Okólna, ul. Żabieniec, okolice cmentarza

Szkoła Podstawowa nr 2

60

osiedle Sienkiewicza

Szkoła Podstawowa nr 3

205

teren wokół szkoły oraz okolice lasu

Zespół Placówek Oświatowych nr 2

295

teren obok szkoły, boisko, trawniki; teren przy kościele, okolice kopca; skwer przy ulicy Rynkowej, park przy tężniach; ul. Cmentarna, teren przy cmentarzu; ul. Studzieniec i Aleja Marszałkowska do ronda

Szkoła Podstawowa nr 6

50

teren osiedla wokół szkoły (w kierunku ul. Padlewskiego oraz w kierunku MOSiR-u)

Szkoła Podstawowa nr 7

120

osiedle Książąt Mazowieckich - teren przyległy do szkoły

Razem

950

 

 

KN, PA / UMM

fot.: Patrycja Antosiak

 

Organizatorzy 31. Akcji Sprzątanie Świata Polska – Polska o jej idei i plakacie

„NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI” to hasło 31. Akcji, która rozpoczyna czwartą już z kolei dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. Westernowy charakter tegorocznego dzieła zaprojektowany ręką Mistrza w swoim ogólnym zamyśle ma więc za zadanie ostro piętnować te ludzkie zachowania, które są bez mała jak rodem z Dzikiego Zachodu. Bo jak inaczej nazwać ciągłe i bezrefleksyjne niszczenie naszej planety przez śmiecących? Z drugiej zaś strony jest swoistym hołdem dla tych, którzy sprzątają. Na pierwszym planie Autor umieścił charakterystyczną postać Strażnika, którego postawa oraz pełne troski o czystą Ziemię zachowanie przywodzi na myśl przywracających nomen omen porządek szeryfów. To adekwatne porównanie do milionowej rzeszy wolontariuszy, którzy dobrowolnie sprzątali i nadal sprzątają śmieci z lasów, parków, brzegów rzek czy z dna jezior. Nasz Strażnik stoi na tle zachodzącego słońca, symbolizującego schyłek wypełnionego pracą dnia. W jednej ręce trzyma zgniecioną plastikową butelkę, jeden z najczęściej znajdowanych w naturze śmieci, w drugiej worek wypełniony odpadami. Patrząc, nie mamy wątpliwości, że praca na rzecz czystej Ziemi napawa go dumą. Robi to bowiem dla wspólnego dobra.

Plakat 31. Akcji Sprzątanie Świata – Polska to jasny i czytelny komunikat skreślony ręką wybitnego artysty grafika: oczywista krytyka złego zachowania wobec natury i wyróżnienie tych, którzy bezinteresownie stoją na straży Czystej Ziemi od 1994 roku.