Niecodzienna nauka historii w Gimnazjum nr 1 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Niecodzienna nauka historii w Gimnazjum nr 1

root@npc.pl / 29 listopada 2011

Najefektywniej uczymy się przez doświadczanie, przeżywanie, dlatego uczniowie klasy III a z opiekunkami Magdaleną Godlewską i Krystyną Polak postanowili udać się po wiedzę do … Warszawy. 

Trzecioklasiści zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobaczyli okalający budynek Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami około jedenastu tysięcy Powstańców, którzy zginęli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r., w środku którego zawieszony jest ważący ponad 200 kilogramów dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy powstania warszawskiego. Uczniowie zapoznali się z dziejami 63 dni walk. Mieli też okazję posłuchać wspomnień świadków tamtych wydarzeń, zobaczyć maszyny drukarskie, przejść się repliką kanału, przez który przemieszczali się Powstańcy, przeładować i nacisnąć spust stena. Duże zainteresowanie wzbudziła replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Trzecioklasiści obejrzeli także trójwymiarowy film Miasto ruin, który przedstawia symulację lotu Liberatora nad zniszczoną Warszawą z 1945 r. Jeśli ktoś tego nie widział na własne oczy, pojedyncze zdjęcia z czasów wojny tego nie pokażą. Dopiero unaocznienie zniszczeń przez film da wyobrażenie, jak tuż po zakończeniu wojny naprawdę wyglądała Warszawa i z jakich ruin musiała się podnosić - twierdzi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Szczególnym powodzeniem wśród młodzieży cieszyły się kartki z kalendarza, na których opisano dzień po dniu historię powstania warszawskiego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że będą doskonałą pamiątką pobytu w Muzeum. 

Następnie uczniowie obejrzeli jedną z pierwszych w Europie i pierwszą w Polsce pełnometrażową produkcję zrealizowaną w 3D – 1920 Bitwa Warszawska w reżyserii Jerzego Hoffmana. 

Wieczorem młodzież udała się do Teatru Polskiego na Szkołę żon w reżyserii Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem i Anną Cieślak w rolach głównych.