NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu

Magdalena Grzywacz / 12 marca 2015

Straż Pożarna proponuje szkołom i stowarzyszeniom działającym na terenie Mazowsza włączenie się w akcję „NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu”. Burmistrz Sławomir Kowalewski zachęca do tego mławskie placówki oświaty.

W 2014 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mławie odnotowała 81 pożarów traw, upraw rolnych, łąk, rżysk oraz nieużytkowanych powierzchni rolnych.  Aż 26 zdarzeń tego typu zarejestrowano na terenie naszego miasta. W tym roku do płonących traw mławscy strażacy wyjeżdżali już trzy razy.

Pod względem statystyk pożary traw najczęściej występują wokół największych miast Mazowsza. W 2014 r. zanotowano najwięcej zdarzeń w powiatach: wołomińskim – 749, radomskim – 714, piaseczyńskim – 687, oraz na terenie Warszawy – 504. 

Strażacy od lat uczestniczą w działaniach i kampaniach, które mają ograniczyć zjawisko wypalania traw.  Prowadzą szkolenia i uczestniczą w imprezach organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Zapoznają rolników  z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcji, jakie za to grożą. Prowadzą także zajęcia edukacyjne w szkołach.

Propagowaniu tematyki szkodliwości wypalania traw służą m.in.  materiały  edukacyjne dostępne na stronie: http://www.straz.pl/aktualnosci/nie-dla-wypalania-traw-na-mazowszu-59

Do akcji może włączyć się każda szkoła, instytucja, stowarzyszenie z terenu Mazowsza. Zainteresowane placówki powinny w tym celu skontaktować się z miejscową komendą straży pożarnej. Materiały informacyjne są do pobrania na stronach internetowych www.mazowsze.straz.pl oraz  www.mazowieckie.pl.

Pamiętajmy, że niemal za wszystkimi przypadkami pożarów traw stoją ludzie. Nadal wśród wielu rolników panuje mylne przekonanie, że spalanie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost roślinności. Tymczasem każdy pożar powoduje spustoszenie w naszym ekosystemie. Daje także negatywny efekt ekonomiczny. Pożary traw, łąk i nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków służb ratowniczych. Każda interwencja straży powoduje poważny wydatek finansowy. Dodatkowo, strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw nie mogą reagować, gdy są potrzebni by ratować życie i mienie ludzi.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM; IP KPSP