Nawidzę: pierwsza lekcja za nami, kolejne – po wakacjach | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Nawidzę: pierwsza lekcja za nami, kolejne – po wakacjach

Magdalena Grzywacz / 22 czerwca 2017

Julia Brzozowska i Natalia Sapeda podczas pierwszej lekcji w ramach autorskiej kampanii „Nawidzę” mówiły uczniom klasy III c Szkoły Podstawowej nr 6 w Mławie o podobieństwach i różnicach między ludźmi. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Licealistki spotkały się z trzecioklasistami w czwartek 8 czerwca 2017 r. Opowiedziały krótko o prowadzonej przez nie w Mławie kampanii promującej tolerancję i szacunek do drugiego człowieka oraz przedstawiły jej bohaterów: Felka, Gosię i Kajtka. Sympatyczną trójkę będzie można spotkać na kartach przygotowywanej w ramach „Nawidzę” książki, która swoją premierę będzie miała po wakacjach (uczniowie III c również otrzymają po egzemplarzu). Julia Brzozowska i Natalia Sapeda w rozmowach z podopiecznymi „Szóstki” wyjaśniały, czym są szacunek, tolerancja i powszechny dziś w internecie hejt.

Prowadzące zajęcia przygotowały dla dzieci szereg ćwiczeń aktywizujących. Dzięki nim uczniowie sami mogli się przekonać, że choć ludzi różnych narodowości i kultur, a nawet członków tej samej społeczności (jak choćby klasy III c) może sporo różnić, to podobieństw między nimi jest znacznie więcej. – I na tym trzeba się skupiać w codziennym życiu – radziły dziewczęta. Przyjazne relacje między ludźmi porównały do silnej sieci pajęczej, którą rozerwać może tylko nienawiść. Dlatego tak ważne powinny być dla każdego postawy wzajemnej akceptacji, zrozumienia i postępowania opartego na empatii.

Trzecioklasiści z dużym zaangażowaniem włączyli się w niecodzienną lekcję. Często w klasie można było zaobserwować las wyciągniętych do góry rąk. Przyglądający się zajęciom Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Piotr Piwowarski był pod wrażeniem profesjonalizmu, z jakim były one prowadzone. Kolejne lekcje w ramach projektu „Nawidzę” już po wakacjach.

Projekt „Nawidzę”, mający na celu promocję tolerancji, aktywizację mieszkańców i ożywienie przestrzeni miejskiej, został wpisany w plan kampanii społecznych Miasta Mława i jest w części finansowany z budżetu miasta. Patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Więcej na jego temat na naszej stronie internetowej – wystarczy kliknąć baner „Nawidzę”.

KN / UMM