Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

Agnieszka Puzio-Dębska / 25 lutego 2014

Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Tablicy „Żołnierzy Wyklętych" oraz Proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Mławie zapraszają na uroczystą mszę świętą z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", która odbędzie się 1 marca 2014 r. o godzinie 18.00 w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2. Po mszy św. odbędzie się koncert pieśni patriotyczno – religijnych.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy po zakończeniu uroczystości około godz. 20.00, serdecznie zaprasza na zapalenie zniczy i złożenie kwiatów w bramie byłego Urzędu Bezpieczeństwa, przy ul. Reymonta.

Zachęcamy także do obejrzenia reportażu z cyklu „Szlakami historii". Materiał został przygotowany specjalnie z okazji Narodowego Dnia Pamięci przez Telewizję Mława oraz doc. dr Leszka Zygnera, zatytułowany „Żołnierze Wyklęci Ziemi Mławskiej" - http://www.tvmlawa.pl/1,744-zolnierze_wykleci_ziemi_mlawskiej.html

 

Apel Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

1 marca 2014 roku już po raz czwarty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Chcielibyśmy gorąco zachęcić do popularyzowania w Państwa środowiskach idei tego święta oraz do organizowania i włączania się w obchody upamiętniające w tym dniu żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących z – narzuconą Polsce po roku 1945 – komunistyczną władzą.

W ostatnich latach ich bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Z roku na rok przybywa działań zarówno organizowanych przez instytucje państwowe (na czele z IPN), jak i inicjowanych przez różnego rodzaju organizacje społeczne. Wzrost zainteresowania dziejami Żołnierzy Wyklętych nie wynika jedynie z faktu, że były one przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane. Historia całych oddziałów i pojedynczych żołnierzy powojennego podziemia pomaga kształtować patriotyczną postawę, inspiruje do działania na rzecz wspólnego dobra.

Zachęcam Państwa do skorzystania w tym wyjątkowym dniu z oferty edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej oraz współpracujących z nami organizacji.

dr Łukasz Kamiński

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Pod tym linkiem mogą zapoznać się Państwo z historią walk Żołnierzy Wyklętych oraz z genezą Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych": http://www.wykleci.ipn.gov.pl/