Na szczęście myślicie sercem. Burmistrz Sławomir Kowalewski w Viernheim | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Na szczęście myślicie sercem. Burmistrz Sławomir Kowalewski w Viernheim

Magdalena Grzywacz / 19 stycznia 2023

Z podziękowaniem za pomoc, przyjacielskie wsparcie i jednomyślność z Mławą w obliczu trwającej wojny, burmistrz Sławomir Kowalewski zwrócił się w sobotę 14 stycznia br. do mieszkańców Viernheim. Spotkał się także z młodzieżą, która chce nawiązać bliższe relacje z rówieśnikami z naszego miasta.

12 stycznia 2023 r. burmistrz Sławomir Kowalewski oraz Piotr Piwowarski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie, a także Aneta Grzywaczewska, nauczycielka języka niemieckiego w tej szkole, wyjechali do Viernheim na zaproszenie burmistrza Matthiasa Baassa. W trakcie wizyty burmistrz Mławy prezentował sytuację związaną z obecnością uchodźców w naszym mieście, a także spotykał się z młodzieżą oraz reprezentantami różnych grup zawodowych zainteresowanymi kontaktami z Mławą.

Podczas spotkań w szkołach Albertusa Magnusa oraz im. Aleksandra von Humboldta opowiadał o sytuacji w Mławie i odpowiadał na pytania nastolatków. Dotyczyły one osobistych odczuć burmistrza, ale także ogólnych działań miasta. Pytano o reakcję burmistrza na wybuch wojny i o to, czy dostrzegał niebezpieczeństwo dla Polski. Pytano także o reakcję mieszkańców Mławy na napływ tak dużej liczby uchodźców do Mławy i o formy pomocy, jakie dla nich organizowaliśmy. – W pewnym momencie dziewczynka z Syrii powiedziała, że rozumie tę sytuację i dziękuje nam, bo gdyby nie dobrzy ludzie, których spotkała, uciekając przed wojną przez Turcję, dziś nie mogłaby uczyć się w szkole w Viernheim. Jej los inaczej by się potoczył. To było poruszające – przyznaje burmistrz.

Młodzież z Viernheim bardzo aktywnie włączyła się w inicjowanie zbiórek na rzecz uchodźców wojennych w Mławie m.in. poprzez organizację biegów charytatywnych. Siedenasto- i osiemnastolatkowie żywo reagowali, oglądając prezentację, w której przedstawili im się rówieśnicy z Mławy – uczniowie SP6. – W tym jest potencjał. Od razu po powrocie do Mławy zorganizowałem spotkanie w klasach szóstych, siódmych i ósmych. Przedstawiłem naszym uczniom propozycję współpracy i widzę w nich entuzjazm. Będziemy pracować nad tymi relacjami – zdradza Piotr Piwowarski.

Projekt integracji młodzieży Mława zacznie realizować jeszcze w tym roku, a kolejny – 2024, zgodnie z propozycją Viernheim chcielibyśmy uczcić wizytą młodych reprezentantów naszych miast na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (o szczegółach wkrótce napiszemy).

Burmistrz Sławomir Kowalewski miał okazję spotkać się także z innymi mieszkańcami Viernheim, ponieważ poproszono go o zabranie głosu podczas dorocznej uroczystości związanej z powitaniem nowego roku. W trakcie przemówienia burmistrz podziękował wszystkim z Viernheim za solidarność z Mławą, zarówno indywidualnym obywatelom, jak i firmom, w tym bankowi Sparkasse Starkenburg, który zdecydował się udzielić pomocy w wysokości 50 000 Euro.

– Dziękuję, że wspieracie Mławę. Za to, że myślicie sercem i macie ogromną wrażliwość. Ale proszę pamiętajcie, miejcie otwarte oczy i uszy, bo tam wciąż trwa wojna. Na szczęście Europa się zjednoczyła i przyjęła wspólne stanowisko w sprawie wojny, ale jeśli ogarną nas zwątpienie i obojętność, to Ukraina przegra. Jednak to nie ona przegra, to my wszyscy przegramy. Dlatego nie daj nam Boże obojętności – powiedział Sławomir Kowalewski do obywateli Viernheim, polityków, biznesmenów, ludzi kultury.

Przypomnijmy: Viernheim, miasto partnerskie Mławy w Niemczech, wspiera nas od początku wojny na wschodzie. Mieszkańcy tego miasta organizują zbiórki pieniędzy, zabawy i biegi charytatywne. W działania pomocowe angażują się szkoły, samorząd, biznesmeni i politycy. Ogółem, od marca 2022 roku do dziś pomoc z Viernheim osiągnęła poziom 421 528,84 złotych. Dzięki tym środkom Mława pomaga uchodźcom, którzy przebywają w naszym mieście, ale także organizuje transporty z pomocą, którą wysyłamy do miast w Ukrainie.

Magdalena Grzywacz/KSM