Muzeum zatrzęsło się w posadach | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Muzeum zatrzęsło się w posadach

Magdalena Grzywacz / 02 października 2018

Fasada Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w piątkowy wieczór (28 września) zamieniła się w wielki ekran, na którym artyści: Miro Kępiński, Krystian Batyjewski, Józef Żuk Piwkowski, Leszek Kołecki zaprezentowali swoją produkcję: N100.  

Niepodległość do potęgi setnej – o tym wydarzeniu mówiło się od dawna, zapowiadały je banery wywieszone w różnych punktach miasta i reklamy w Internecie. Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej – Barbara Zaborowska sięgając po nowe środki wyrazu, chciała zwrócić uwagę na doniosłość obchodzonej w tym roku w całej Polsce rocznicy oraz zachęcić mieszkańców Mławy do odwiedzania placówki, którą kieruje.

Efekt był znakomity. O wolności i tym, czym dla kogo ona jest, wypowiadali się uczniowie mławskich szkół średnich. Utrwaleni na filmie młodzi ludzie akcentowali elementarne cechy wolności – prawo do własnych decyzji i wyborów, wolność myśli i przekonań. Następnie w oknach 90-letniego budynku pojawiały się postacie znane z obrazów znajdujących się w zbiorach muzeum. Elementy eksponatów przestrzennych wirowały i wciągały widza w emocjonującą podróż po 100-letniej historii polskiej niepodległości, 89-letniej historii Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej i 589-letniej historii Mławy. Lata świetności przeplatały te bolesne, gdy budynki „topiły się” w dymie wojennym, a fronton muzeum drżał i wirował. Animacja Krystiana Batyjewskiego i Józefa Żuka Piwkowskiego zrobiła powalające wrażenie. Spotęgowała je muzyka Mira Kepińskiego – mławianina, kompozytora i aranżera, zdobywcy wielu nagród w konkursach muzyki filmowej na całym świecie.

Choć piątkowy wieczór nie rozpieszczał nas pogodą, punktualnie o 20:00 przed muzeum zebrał się spory tłum widzów. Po projekcji nastąpił moment wyciszenia, a następnie gromkie brawa dla twórców pokazu oraz dyrektor placówki.

Muzealny wieczór zakończył się w sali wystaw czasowych, gdzie otwarto wystawę „Ta, co nie zginęła wyrośnie z naszej krwi. Polacy w latach 1914-1921”, którą przygotował Jacek Wilamowski. Wyeksponowano na niej zdjęcia, pocztówki, dokumenty, militaria, falerystykę oraz plakaty z wspomnianego okresu.

Wernisaż wystawy stał się okazją do pożegnania jej twórcy, ponieważ Jacek Wilamowski pożegnał mury muzeum już jako emeryt.  – Mam nadzieję, że będzie Pan swoją wiedzą i doświadczeniem wspierał naszą placówkę. Drzwi muzeum są dla Pana szeroko otwarte – zapowiedziała dyrektor Barbara Zaborowska.

Do gratulacji przyłączył się również burmistrz Sławomir Kowalewski, życząc muzealnikowi powodzenia na nowym etapie życia. Podziękował również mieszkańcom za ich obecność, otwartość na kulturę i nowe działania w tej sferze.

Ekspozycję w sali wystaw czasowych można zwiedzać do 8 grudnia br., a film N100 jest dostępny na profilu FB muzeum i w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=YvAlXUuUpEo

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM