Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Muzeum Juszkiewiczów

root@npc.pl / 16 maja 2006

Muzeum Juszkiewiczów

ul. Żwirki 32a
tel. 23 654 33 47

Dnia 20 marca 1994r., zostało otwarte jedyne na terenie byłego województwa ciechanowskiego i jedna z nielicznych w kraju tego rodzaju placówka prywatna - Muzeum Juszkiewiczów. Zbiory w Muzeum Juszkiewiczów obejmują okres 1863-1995 i mają profil historyczny. Uzyskiwane w różny sposób: dzięki zakupom na aukcjach, w antykwariatach, wymianie z innymi kolekcjonerami, darom oraz dzięki szeroko prowadzonej korespondencji. Zbiory prezentowane są na kolejnych tematycznych wystawach czasowych.
Biblioteka stanowi największy dział muzeum, zawiera bowiem około 6 tysięcy woluminów, w tym około tysiąca wydanych za granicą. W zbiorach znajdują się głównie książki o tematyce wojskowo-historycznej. Są to: monografie dotyczące historii Mławy i Północnego Mazowsza, wydawnictwa historyczne, wojskowe dotyczące walk o niepodległość Polski, bibliografie dotyczące wojskowości czy dorobek naukowo-pisarski profesora, który w większości stanowią książki o tematyce wojskowo-historycznej regionu Północ¬nego Mazowsza.
W muzeum znajduje się m. in. duży zbiór militariów z okresu 1865 - 1965. Najbardziej okazałym jest czołg T-34 stojący przed domem oraz działo niemieckiego czołgu „Tygrys”. W budynku muzeum znajdują się: ciężki karabin maszynowy, karabiny radzieckie z lat 50-tych kolekcja pistoletów i rewolwerów z czasów obu wojen używanych w różnych armiach, kolekcja 84 bagnetów (najstarszy pochodzi z XVIII wieku), broń sieczna (m.in. miecz z XII wieku znaleziony w okolicy Wiśniewa oraz miecz litewski z XV wieku wykopany pod Grunwaldem, szable należące do ułanów z kawalerii dywizyjnej 20 DP).
Na uwagę zasługuje kolekcja portretów prezydentów Polski Niepodległej. Interesujący jest również zbiór kart pamiątkowych i znaczków, jakie zostały wydane na Obczyźnie przez muzea i związki kombatantów dla upamiętnienia m.in. rocznic ważnych wydarzeń, uroczystości, okoliczności itd.