Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Moscufo (Włochy)

root@npc.pl / 18 lutego 2010

Moscufo, Prowincja Abruzzo, Region: Pescara, powierzchnia 20 km2, ludność 3 163 osób

Historia
Miasto Moscufo istnieje na mapie Włoch jako miasto od XVIII wieku. Majątek MOSCUSI po raz pierwszy pojawia się w żródłach pisanych zakonu benedyktynów z Monte Cassino w roku 846.
Posiadłość miała wielu waścicieli – od zakonu Świętego Klementego po Uniwersztet Chieti. W 1549 roku majatek przeszedł na własność małżeństwa Carafa di Nocera, które sprzedało ją pod koniec XVI wieku rodzinie Piccolomini. Następnie posiadłość należała kolejno do rozdziny Foglia di Trani, Rodu książęcego z Miasta San Angelo, w rękach których pozostawała do końca obowiązywania prawa feudalnego.
W 1811 roku Moscufo zostało włączone do okręgu Loretto, dystrykt Penne prowincji Abruzzzo Ulteriore. Moscufo stało się następnie częścią provincji Teramo, a od 2 stycznia 1927 do nowo utworzonej prowincji Pescara.

Miasto położone jest na wzgórzu górującym nad doliną Val di Tavo. Moscufo jest centrum rolniczym, znanym przede wszystkim z produkcji wyśmienitej oliwy. Tradycja ta sięga starożytności. Pamiętać bowiem należy, że pierwsze ślady miejskiego osadnictwa były obecne za czasów panowania ludu Itaków. Pozostałości epoki prerzymskiej i rzymskiej zostały odnalezione w niektórych częściach miasta a na wzgórzu S.Giorgio znajdowało się miasto, o którym wiemy ze zródeł punickich.Stąd wiemy, że okolice Moscufo znane były ze wspaniałych gajów oliwnych i pastwisk.

Moscufo połozone jest w górzystej części kraju, gdzie właściwei nie istnieją równiny. Najwyższe szczyty wznoszą się na wysokość 3000 metrów. Bardzo specyficzny jest klimat

Znane i lubiane:

  • Wina naleŜące do najwyższej klasy DOCG, czyli czerwone wino Montepulciano d'Abruzzo Colline Teramane pochodzące z prowincji Teramo.
  • Wina posiadające certyfikat gwarancji pochodzenia DOC, wśród win czerwonych znajduje się Montepulciano d'Abruzzo, natomiast białych Trebbiano d'Abruzzo.
  • Wina regionalne IGT m.in. Alto Tirino, Colli Aprutini, Colli del Sangro.

Tradycje winiarskie mają bardzo długą historię i sięgają czasów etruskich. To stąd wywodzą się znane na całym świecie szczepy Montepulciano i Trebbiano.

Spaghetti alla Chitarra dell`Abruzzo. Pierwowzór spaghetti, nieco szerszy, o przekroju kwadratowym, idealny do każdego rodzaju sosu.

Mława w Moscufo
Klucze do miasta Moscufo odebrał Burmistrz Sławomir Kowalewski z rąk Burmistrza Alberico Ambrosini tuż po podpisaniu umowy partnerskiej. Od 22 listopada 2009 r. Mława ma miasto bliźniacze – Moscufo położone we włoskiej Abruzji.
W podniosłej atmosferze Burmistrzowie Alberico Ambrosini oraz Sławomir Kowalewski podpisali umowę partnerską między Mławą a Moscufo. W dokumencie tym zapisano:

„My, burmistrzowie oraz ich przedstawiciele,

Wybrani jako przedstawicie naszych miast. Pewni, że przedstawiamy szczere życzenia naszych społeczności lokalnych; Świadomi, że zachodnia cywilizacja znalazła początek w naszych starożytnych państwach – miastach, oraz, że duch wolności po raz pierwszy został odnotowany

w wolności zdobytej przez nich;

Zważywszy, że historia wciąż toczy swoje koło, to jednak świat będzie naprawdę ludzki jedynie, gdy ludzie będą żyć swobodnie w wolnych miastach;

Podejmujemy, w tym dniu, uroczyste zobowiązanie:

- Utrzymania stałych więzi między naszymi gminami, w celu promowania szerokiej wymiany między naszymi mieszkańcami w celu wspierania, poprzez zwiększenie wzajemnego zrozumienia, prawdziwego ducha europejskiego braterstwa;

- Połączyć nasze starania w celu, zwiększenia sukcesu dla pokoju i dobrobytu europejskiej jedności."

Z Moscufo  miasto Mława podpisała umowę o współpracy  (staliśmy się miastami bliźniaczymi). Burmistrz Sławomir Kowalewski oraz wszyscy uczestnicy projektu są przekonani, że oba Miasta mogą wiele skorzystać rozwijając przyjaźń i współpracę na każdej płaszczyźnie.

Do pobrania