6 sierpnia w niedzielę w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przy słonecznej ,upalnej pogodzie odbyła się cykliczna impreza pt." Żniwa w skansenie , w której wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców Mazowsza i Polski.
W czasie trwania imprezy można było obejrzeć między innymi inscenizację prac i obrzędów żniwnych na polu w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Boczki Chełmińskie" z Kocierzewa k. Łowicza. Obejrzeć pokazy dawnych prac żniwnych, wiejskiego rzemiosła i rękodzieła i wiejskich zajęć gospodarskich. Zaś na kiermaszu można było spróbować i kupić produkty regionalne np. chleby i sery wiejskie i zakupić ludowe przedmioty rękodzieła artystycznego. Wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej w zabytkowym drewnianym kościółku z Drążewa w intencji żniwiarzy i obwitych plonów. Na spragnionych i głodnych czekała orzeźwiająca woda i miętą i mniszkiem, kawa zbożowa oraz pajda chleba z masłem i kiszonym ogórkiem. Tradycyjnie oblegana była jazda wozem bryczką i w siodle. Dla zmęczonych i odpoczywających gości w amfiteatrze przygrywał zespół muzyki ludowej „Kapela Pana Jacka".
W tej klimatycznej i rodzinnej imprezie znaczący akcent mieli członkowie „Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława". 21 osób stosownie przebranych do epoki w stroje chłopskie, dziedzica, cyganki, żebraczki itp. z rekwizytami w postaci wózka, kosy, sierpa, koszyków wiklinowych. Chodząc od zagrody do zagrody oraz na polu w czasie żniw odgrywali w teatralny sposób , wcześniej przygotowane scenki z życia ludności wiejskiej, ku uciesze i zainteresowaniu zebranych widzów kończącymi się gromkimi brawami . Także zachęcając gości do wspólnej zabawy. Nie obyło się bez setek wspólnych zdjęć tych pojedynczych i grupowych z naszymi rekonstruktorami – aktorami oraz bardzo ciekawych i pochlebnych opinii na temat naszej profesjonalnej gry i ubioru.
Jako że jesteśmy stałymi bywalcami imprez sierpeckich i zawsze doceniani przez dyrekcję i pracowników skansenu będzie nas można zobaczyć już na początku września w czasie wykopek w skansenie . A najbliższy wyjazd grupy jest przewidziany do Białegostoku na 20 sierpień na rekonstrukcję wydarzeń związanych z wojną 1920.
Janusz Dębski członek GRHLC Mława