W trosce o ekologię oraz o dobro naszej planety, w Urzędzie Miasta Mława zaprzestano zakupu wody w plastikowych butelkach (PET). Tym samym ograniczamy zużycie plastiku, którego – według statystyk – przybywa z roku na rok.
Według danych statystycznych opublikowanych przez Deloitte – międzynarodową sieć spółek handlowych świadczących usługi doradcze i audytorskie – w Polsce zużywa się 3,5 mln ton plastiku rocznie. Największym odbiorcą i konsumentem plastiku jest sektor opakowań, który wykorzystuje ok. jedną trzecią z 3,5 mln ton tworzyw sztucznych zużywanych przez polski rynek. Zużycie plastiku do produkcji opakowań stale rośnie, nie wzrasta natomiast poziom recyklingu opakowań wprowadzonych do gospodarstw domowych – wynosi on jedynie 40 proc. (zakładając, że wszystkie opakowania zebrane w ramach selektywnej zbiórki zostały poddane recyklingowi).
W trosce o dobro naszej planety, którą kiedyś przekażemy przyszłym pokoleniom, warto ograniczyć korzystanie z opakowań z tworzyw sztucznych. Naukowcy nie mają wątpliwości, że opakowania z tworzyw sztucznych nie są obojętne dla przechowywanej w nich żywności i mogą „przekazywać” do niej związki niekorzystne dla ludzkiego zdrowia. Dotyczy to również wody – ta pita wprost z kranu jest zdrowsza od tej z plastikowej butelki. Zwłaszcza mławska, nad której jakością – przypomnijmy – czuwają małże słodkowodne „zatrudnione” przez Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnię Ścieków „Wod-Kan”. Przeprowadzane regularnie przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mławie badania dowodzą, że woda w tutejszych wodociągach zbiorowego zaopatrzenia charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Takimi wynikami nasze miasto szczyci się już od lat.
MP / UMM