Mławska oczyszczalnia w ogólnopolskiej prasie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mławska oczyszczalnia w ogólnopolskiej prasie

Krzysztof Napierski / 07 maja 2020

„Dzięki przeprowadzonej w Mławie inwestycji realizacja projektów wodociągowo-kanalizacyjnych w formule PPP zaczęła cieszyć się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich samorządów” – pisze o nowej oczyszczalni ścieków w naszym mieście Violetta Drabik-Franiewska z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Jej artykuł ukazał się na łamach majowego numeru kwartalnika „Rozwój i Środowisko”.

Periodyk wydawany przez spółkę Abrys przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich, Towarzystwem Urbanistów Polskich oraz Instytutem Rozwoju Miast i Regionów stanowi integralną część „Przeglądu Komunalnego”. Autorka opublikowanego w aktualnym numerze tekstu przybliża czytelnikom sięgającą 2007 roku historię nowej oczyszczalni ścieków w Mławie oraz wskazuje jej najważniejsze atuty – m.in. fakt, że dzięki realizacji przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego udało się zaoszczędzić w budżecie miasta ok. 50 milionów zł. Innym plusem takiego rozwiązania jest gwarancja stałej ceny ścieków dla mławian przez 30-letni okres podpisanej z firmą SUEZ Woda umowy.

„Obiekt jest wykonany w najnowszych dostępnych technologiach, wyposażony w dwa niezależne ciągi technologiczne oraz system dezodoryzacji. Miejska oczyszczalnia ścieków jest również objęta programem wsparcia technicznego SUEZ, w ramach którego Grupa SUEZ co roku inwestuje 120 mln euro w badania oraz rozwój nowych technologii. Pozwoli to zoptymalizować funkcjonowanie nowego zakładu i zapewnić wysokiej jakości usługi środowiskowe dla mieszkańców Mławy” – pisze Violetta Drabik-Franiewska. W dalszej części artykułu czytamy o docenieniu mławskiej inwestycji przez inne polskie samorządy… i nie tylko: „Mimo że oczyszczalnia dopiero niedawno rozpoczęła swoją działalność, jej budowa w formule PPP została doceniona już wcześniej. W szóstej edycji konkursu ECO-MIASTO, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa, który realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), Mława została nagrodzona w kategorii gospodarki wodnej – właśnie za innowacyjny pomysł realizacji inwestycji we współpracy z inwestorem prywatnym”.

Z pełną treścią artykułu „Efekt ekologiczny i ekonomiczny w oczyszczalni w Mławie” można się zapoznać w majowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego”, w dodatku „Rozwój i Środowisko”.

KN / UMM