Mława wśród najtańszych samorządów! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mława wśród najtańszych samorządów!

Magdalena Grzywacz / 04 września 2020

Nasze miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce polskich miast, w których wydatki roczne na usługi komunalne są najtańsze. W ciągu roku awansowaliśmy o 23 pozycje – z 33. na 10.

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował ranking wydatków na usługi komunalne, przygotowany przez firmę Curulis – Doradztwo Samorządowe. Zestawienie oparto o oszacowanie rocznych kosztów obciążających statystyczną, czteroosobową rodzinę w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania. Autorzy rankingu przeanalizowali koszty w 339 miastach, a nasze miasto uzyskało bardzo dobry wynik, mimo że ogólnie w kraju utrzymuje się tendencja zwyżkowa w zakresie kosztów usług komunalnych.

Już rok 2019 przyniósł wysoki wzrost cen naszego koszyka usług komunalnych – o 9%, znacznie ponad poziom inflacji, wzrostu gospodarczego czy też wzrostu wynagrodzeń. Wydawało się, że jest to w znacznym stopniu efekt odłożonych podwyżek z 2018 roku – roku wyborczego i w 2020 roku ceny powinny się już stabilizować. Nic bardziej mylnego, tak się nie stało. Wprost przeciwnie 2019 rok był tylko preludium do znacznego wzrostu cen usług komunalnych w 2020 roku”  wyjaśnia w opisie do raportu Ryszard Grobelny, ekspert firmy Curulis, były prezydent Poznania.

W 2020 r. zwycięzcą zestawienia został Zambrów, z rocznymi wydatkami na usługi komunalne w wysokości 1611 zł. Druga pozycję zajęły Kozienice (1734 zł), a na miejscu trzecim uplasowała się Rawa Mazowiecka, awansując z miejsca 7. Tegoroczne zestawienie zamyka miasto Choszczno, odnotowując wzrost wydatków aż o 28,95% (do 4.926 zł). 

Średnioroczne koszty, jakie w Mławie ponosi czteroosobowa rodzina na usługi komunalne to 2 209,70 zł. Wielkim atutem naszego miasta jest to, że mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji. Podobnych miast w Polsce jest tylko 30. Dla wielu z nich Mława, w której bezpłatne MKM-ki kursują od października 2014 roku, była inspiracją.

Pełen raport badania dostępny jest pod LINKIEM FIRMY CURULIS.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

fot. Ikonografia z raportu: link do strony źródłowej