Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana – nowy wymiar naszej lokalnej historii

Krzysztof Napierski / 13 października 2021

W minioną sobotę odbył się finał Festiwalu „Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana”. Wydarzenie zainteresowało wiele osób z Mławy i okolic. Można było wziąć udział w warsztatach tanecznych, stworzyć słomiane pająki oraz wysłuchać koncertu muzyki z tego regionu. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, której prezesem jest Janusz Prusinowski.

Niewątpliwie to jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń ostatnich miesięcy. Dzięki zaangażowaniu muzyków – Janusza Prusinowskiego, Piotra Piszczatowskiego, Szczepana Pospieszalskiego, Michała Żaka oraz propagatorce ludowych pieśni i tradycji – Kai Prusinowskiej powstał niezwykły program muzyczny, który na początku prezentowany był w szkołach powiatu mławskiego, a później w nieco zmienionej formie został wykonany 9 października br. na scenie Miejskiego Domu Kultury w Mławie. Jest nam niezwykle miło poinformować, że do tej grupy popularyzatorów ludowej tradycji dołączyła również nasza koleżanka z zespołu, pracownik domu kultury – Ewa Koźlakiewicz, która nie tylko zadbała o oprawę taneczną podczas wydarzeń, ale również grała na kontrabasie oraz prowadziła warsztaty i zabawy w placówkach oświatowych. Naszej koleżance gratulujemy podwójnie i zapraszamy na zajęcia z Panią Ewą do domu kultury.

Wszystkim, którzy podjęli trud organizacji tego wydarzenia, składamy gorące podziękowania. Dzięki Wam udało się stworzyć festiwal, który nie tylko przypomniał o muzycznej tradycji Północnego Mazowsza, ale również pokazał nowy wymiar naszej lokalnej historii. Dziękujemy.

Festiwal „Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2021. Partnerami projektu były Miejski Dom Kultury w Mławie, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Mławie i Radiowe Centrum Kultury Ludowej, natomiast patronatem honorowym objęli go Burmistrz Miasta Mława i Powiat Mławski.

Fotorelację z festiwalu można obejrzeć na stronie Miejskiego Domu Kultury w Mławie.

MDK, KN