Maria Barbara Artowicz | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Maria Barbara Artowicz

root@npc.pl / 30 listopada 2006

Maria Barbara Artowicz, ur. 12.02.1949 r. w Krakowie, dzieciństwo i lata młodzieńcze spędziła w malowniczym, artystycznym zakątku polski jakim jest Kraków i jego okolice. Miasto to ukształtowało jej zamiłowanie i wrażliwość na piękno i sztukę. Pomimo, że ukończyła studium pielęgniarskie i została dyplomowaną pielęgniarką nie zapomniała o swoich marzeniach. W wolnych chwilach poświęcała się pasji fotografowania.

Po wyjściu za mąż i urodzeniu trójki dzieci zajmowała się domem i pracą zawodową. Los sprawił, że pani Barbara opuściła wraz z rodziną swoje ukochane rodzinne strony i w 1978 r. przeniosła się na Mazowsze w okolice Mławy na wieś o oryginalnej nazwie Windyki, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego.
Przez 20 lat pracowała w szpitalu w Mławie na oddziale chirurgicznym pomagając tutejszej społeczności w ich trudnych momentach życia. Z pracy tej czerpała dużą satysfakcję, ale nadal kontynuowała swoje zainteresowania zatrzymując czas na kliszy fotograficznej utrwalając piękno tutejszych krajobrazów, zwierząt i rodzinnych chwil.
Kiedy dzieci dorosły i nadszedł czas emerytury pani Maria (dla przyjaciół i bliskich Baśka) mogła oddać się bez reszty swojej pasji fotografowania, którą uwiecznia na papierze i płótnie. W skutek czego powstało wiele ciekawych prac, początkowo odkładanych do teczek. Jednak dzięki zainteresowaniu sąsiadki i tutejszej szkoły ujrzały one światło dzienne i możemy je obecnie oglądać w Internecie i na organizowanych przez Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej wystawach. Zmarła w styczniu 2012 roku.