Mandaty za palenie śmieci | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mandaty za palenie śmieci

Magdalena Grzywacz / 17 listopada 2016

Od października funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili ponad 80 kontroli domów na terenie Mławy. Sprawdzali także paleniska. Dwie osoby ukarali mandatami za palenie śmieci.

Problem śmieci palonych w mieszkaniach powraca jesienią i dotyczy przede wszystkim domków jednorodzinnych oraz starych, wielorodzinnych, w których wciąż można spotkać piece kaflowe. Wiele osób pali w nich odpadami i nie bierze pod uwagę opinii specjalistów, że w przydomowych piecach nie osiąga się temperatur, które mogą naturalizować szkodliwe dla organizmu substancję, które wdychamy wraz z powietrzem. Mimo ostrzeżeń pulmonologów i onkologów przypadki palenia śmieci występują na terenie całej Polski, także w Mławie.

Kilka lat temu burmistrz Sławomir Kowalewski rozpoczął akcję edukacyjną „Nie pal śmieci”. Zaangażował do niej uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci nagrały spot radiowy, który w sezonie grzewczym jest emitowany na antenie lokalnego radia współpracującego z ratuszem – „Radia 7”.

Każdego roku funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z początkiem sezonu grzewczego  kontrole porządkowe posesji poszerzają o sprawdzanie palenisk. Sprawdzają więc:

  • Sposób i miejsce gromadzenia odpadów stałych – czyli śmietnik;
  • Dokumenty poświadczające systematyczne odprowadzanie ścieków,
  • Czystość i porządek na terenie nieruchomości,
  • W przypadku posesji przylegającej do chodnika – czystość chodnika,
  • Dowód uiszczenia opłaty za posiadanie psa i świadectwo szczepienia zwierzęcia (dotyczy właścicieli psów);
  • Tabliczkę z numerem nieruchomości;
  • Palenisko i materiały gromadzone w kotłowni.

 – Upoważnienia do takiej kontroli  wystawił nam Burmistrz Miasta Mława, na podstawie art. 379 Prawa ochrony środowiska – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej, Marek Wysocki.

Od początku października strażnicy wykonali ponad 80 kontroli. Dwukrotnie ujawnili przypadki palenia odpadów i sięgnęli po bloczki mandatowe. - Materiały gromadzone w kotłowni oraz spalane w paleniskach ewidentnie wskazywały na spalanie odpadów. W tych przypadkach nie wymagane było pobieranie próbek – informuje komendant straży.

Sygnały o podejrzeniach palenia śmieci można przekazywać dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy: 986 (jest czynny w godzinach od 7:00 do 22:00 w dni robocze).

Do zakończenia okresu grzewczego strażnicy będą prowadzili dalsze kontrole porządkowe, koncentrując się przede wszystkim na sprawdzaniu palenisk. Przypominamy, że za palenie śmieci grozi mandat do 500 zł.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
fot. rozmaitosci.com