Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Letni wypoczynek w naszym mieście w Akademią Piłkarską Nazar

Agnieszka Puzio-Dębska / 10 września 2021

Choć dzieci wróciły już do szkół, warto przypomnieć jak świetnie bawiły się podczas wakacji w Mławie.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie w lipcu 2021 r.  zorganizowany został  jedyny stacjonarny ogólnodostępny wypoczynek w postaci półkolonii przez Klub Sportowy Akademia Piłkarska „Nazar”. W wypoczynku w dwóch turnusach uczestniczyło łącznie  53 dzieci z naszego miasta.

Inicjatywa została dofinansowana z budżetu Miasta Mława w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu zdrowia publicznego  z Miejskiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława w 2021 roku.

Opiekę nad uczestnikami sprawowali nauczyciele z mławskich szkół. Głównym celem organizowania półkolonii było zapewnienie dzieciom ciekawego, aktywnego i bezpiecznego wypoczynku. Kadra pedagogiczna i trenerska zapewniła uczestnikom półkolonii urozmaicony i bogaty program opracowany i realizowany tak, aby pobudzić i rozwijać aktywność fizyczną, doskonalić umiejętności i zainteresowania manualne, przyrodnicze, kulinarne, eksperymentalne, a także zainteresować i stwarzać możliwości uczestnictwa w różnych formach kultury.

W ramach profilaktyki zrealizowane zostały warsztaty profilaktyczne „Bezpieczeństwo w sieci” i „Używki”. Każde zajęcia sprzyjały integracji dzieci, rozwijaniu bezpiecznych zachowań , wyrabianiu samodyscypliny czy poznawaniu pasji i hobby zaproszonych gości. Na półkoloniach gościli przedstawiciele mławskiej policji, straży pożarnej, trener kickboxingu Mirosław Karwiński, Klub Modelarski z Ciechanowa. Odbyły się warsztaty Wirtualnej Rzeczywistości, survival w mławskim lesie oraz warsztaty z robotyki LEGO.

Podczas półkolonii profilaktycy mławscy z KPP przeprowadzili spotkanie z dziećmi, gdzie rozmawiano o bezpieczeństwie podczas wakacji w domu, na drodze i nad wodą oraz bezpieczeństwie w sieci Internetowej. Przeprowadzono zabawę odblask za rysunek, zabawa z kolorami „czerwony-zielony”. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” rozdawano ulotki i naklejki. Dzieci otrzymały również elementy odblaskowe. Organizatorzy półkolonii zostali skontrolowani przez delegatów z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty  Delegatura w Ciechanowie oraz przez przedstawicieli Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Mławie.
Największą, wyczekiwaną atrakcją dla uczestników były wycieczki wyjazdowe. W pierwszym tygodniu dzieciaki udały się do Parku Linowego w Przasnyszu, a w drugim tygodniu na Ranczo w Boguszewcu.

Czas półkolonii był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, wspólnych zabaw, integracji, zawarcia nowych znajomości. Każdego dnia dzieci robiły coś ciekawego i niepowtarzalnego np. projektowanie własnej koszulki, las w słoiku, " gniotki" antystresowe, turnieje gier planszowych, malowanie ścieżki sensorycznej, tworzenie owocowych szaszłyków, babeczek, olimpiada sportowa, oraz zajęcia na mławskim basenie.