Laureat Nagrody Nobla – prof. Aaron Ciechanower gościł w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Laureat Nagrody Nobla – prof. Aaron Ciechanower gościł w Mławie

root@npc.pl / 02 września 2008

Przez trzy dni – od 30 sierpnia do 1 września b.r. przebywała z wizytą w naszym mieście delegacja izraelska. Na jej czele stał prof. Aaron Ciechanower, światowej sławy naukowiec, profesor medycyny i jeden z czołowych badaczy w dziedzinie biochemii. Swoje badania prowadzi w ramach Katedry Biochemii na Wydziale Medycznym Politechniki w Hajfie. Ukoronowaniem jego dotychczasowej pracy była przyznana profesorowi przed kilku laty Nagroda Nobla w dziedzinie biochemii.
Wizyta profesora Aarona Ciechanowera w Mławie nie była przypadkowa. Tu urodził się jego ojciec, który w połowie lat 20. XX wieku wyemigrował do Palestyny. Wizyta więc miała charakter sentymentalny. Delegacja zwiedziła miejsca związane z kulturą i bytnością żydowską w Mławie. Jej członkowie wzięli także udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Profesorowi Ciechanowerowi w podróży do Polski towarzyszyła rodzina oraz przyjaciele - wykładowcy Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, m.in. prof. Menachem Magidor - matematyk i prezydent tej uczelni.
I września noblista otworzył rok szkolny w mławskiej „Siódemce”. -
Dzisiejszy dzień to rocznica wybuchu II wojny światowej, ale także czas, kiedy młodzi ludzie w wielu krajach rozpoczynają naukę. Mam nadzieję, że przyszły świat będzie wolny od wojen, a miasto Mława odniesie sukces. Tego życzę zgromadzonym tu dzieciom i ich rodzicom – powiedział w czasie uroczystego apelu.
Tego samego dnia w południe delegacja izraelska spotkała się z radnymi miasta i powiatu, nauczycielami, środowiskiem lekarskim. Profesor Ciechanower odpowiadał na pytania dotyczące m.in. genetycznie modyfikowanej żywności i możliwości stworzenia przez ludzi zupełnie nowych organizmów roślinnych oraz zwierzęcych. – To bardzo ważne pytanie o granice nauki. Naukowcy posuną się na tyle, na ile pozwoli im społeczeństwo, opinia publiczna.(…) Nie możemy zrezygnować jednak z postępu, myśląc, że wyniki badań ktoś może źle wykorzystać – stwierdził noblista.
Goście na ręce burmistrza Sławomira Kowalewskiego przekazali niezwykły prezent – reprodukcję kartki z życzeniami, jaką w 1925 roku z okazji założenia Uniwersytetu Hebrajskiego wysłali z Mławy do Jerozolimy uczniowie tutejszego gimnazjum hebrajskiego.
Burmistrz Miasta Mławy przekazał profesorowi pastel autorstwa miejscowego artysty – Zdzisława Kruszyńskiego – przedstawiający budynek ratusza miejskiego.
Zadowoleni z pobytu w Mławie goście zapewnili władze miasta, że to z pewnością nie jest ich ostatnia wizyta.
mg