„Książki naszych marzeń” w ZPO nr 1 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

„Książki naszych marzeń” w ZPO nr 1

Lidia Gniadek / 09 grudnia 2015

W marcu biblioteka ZPO nr 1 przystąpiła do "Ogólnopolskich wyborów książek" organizowanych przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”.

 Polegało to na tym, że uczniowie klas III - VI spisywali na karteczkach swoje preferencje czytelnicze i wrzucali do specjalnie przygotowanej urny. Następnie uczniowie z „Koła przyjaciół biblioteki” pod kierunkiem pań bibliotekarek wyłonili tytuły ulubionych książek, na które głosowało po kilkanaście osób. Powstała w ten sposób lista bestsellerów, które uczniowie chętnie by przeczytali, ale niestety większość książek z listy nie była dostępna w naszej bibliotece... W ten sposób nauczyciele poznali zainteresowania czytelnicze uczniów, uczniowie dowiedzieli się, co czytają i co chcieliby czytać ich koledzy i koleżanki, a książki stały się tematem rozmów i dyskusji...  Następnie lista została wysłana do „Biblioteki w Szkole”, gdzie napłynęły listy oczekiwań z całej Polski, dzięki czemu przeprowadzono największe bezpośrednie badania preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży szkolnej.

 Dzięki tym działaniom nasza biblioteka mogła przystąpić do rządowego programu „Książki naszych marzeń”...

 W związku z tym w listopadzie dziewczęta z „Koła przyjaciół biblioteki” wraz z opiekunkami - panią Dorotą Tadrzyńską i Agnieszką Wysocką udały się do księgarni. Dotarliśmy do księgarni „Meander” pana Macieja Jankowskiego w celu wyboru i zakupu „książek naszych marzeń”. Były to pozycje książkowe, które są oczekiwane przez uczniów. Dziewczęta wcześniej zebrały propozycje kupna od swoich koleżanek i kolegów, jak również od rodziców młodszych dzieci, a także miały przed sobą listę „wyborów czytelniczych” z ubiegłego roku szkolnego.

 Wybrano między innymi – „Dziennik Cwaniaczka” ( różne części), serię książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, serię „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, serię o Martynce, książki Grzegorza Kasdepke, Renaty Piątkowskiej  oraz większość książek przygodowych. Dziewczęta nie zapomniały również o przedszkolakach - wybrały bardzo kolorowe książeczki rozkładane, które będą im czytane podczas akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 Wycieczka miała wymiar edukacyjny, ponieważ dziewczęta przeprowadziły wywiad z właścicielem księgarni na temat różnic i podobieństw pomiędzy biblioteką a księgarnią, jak również w jaki sposób ustawione są książki na półkach, w jaki sposób można dotrzeć do odpowiedniego tytułu oraz jak   znaleźć lekturę z interesującej nas dziedziny wiedzy. Na wszystkie pytania uczennice uzyskały wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec pobytu w księgarni wszystkie dziewczęta otrzymały piękne, kolorowe zakładki do książek.

          Była to bardzo owocna, a jednocześnie kształcąca wycieczka.

 Mamy nadzieję, że oczekujący w szkole czytelnicy będą zadowoleni z wyboru książek i chętnie je przeczytają...