Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Kolejne awangardowe rozwiązanie – Smart City w Mławie  

Magdalena Grzywacz / 19 lipca 2021

Miasto Mława wspólnie ze spółką Wod-Kan oraz Grupą SUEZ rozpoczyna testy systemu zdalnego stacjonarnego odczytu wodomierzy, jako pierwszy element inteligentnego miasta cyfrowego.

Jest to kolejna współpraca partnerów, których pierwszym wspólnym projektem było świadczenie usługi oczyszczania ścieków w formule PPP, gdzie od pięciu lat na terenie miasta Mława SUEZ Woda świadczy usługi na rzecz mieszkańców Mławy.

System oparty o technologię WIZE z użyciem częstotliwości 169 MHz umożliwia odczytywanie stanu wodomierzy nawet co piętnaście minut z nadajnika umieszczonego nawet 7 km od wodomierza. 

Pozyskane dane pomogą podnieść świadomość mieszkańców jak korzystają z wody a władzom miasta na sprawne i oszczędne zarzadzanie infrastrukturą. 

System pozwoli na zasygnalizowanie awarii wodomierza lub zbyt duży przepływ mogący świadczyć o nieszczelności co jest tak ważne w czasach globalnego ocieplenia i problemem z wodą pitną w sezonach letnich.

W dobie sytuacji pandemicznej pozwala to również na komfort braku wizyt inkasenta.

System będzie można w przyszłości rozbudować o zarządzanie miejskimi rowerami, sterowanie ulicznym oświetleniem, lokalizowaniem pojazdów obsługujących Miasto lub inne czujniki służące mieszkańcom.

Tym samym Mława po raz kolejny może okazać się prekursorem nietuzinkowych rozwiązań na skalę kraju i stać się częścią systemu obsługującego już 16 000 000 punktów odczytu na świecie.