Już wiedzą, skąd się wziął św. Wojciech w herbie Mławy i po co nam pompa w rynku | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Już wiedzą, skąd się wziął św. Wojciech w herbie Mławy i po co nam pompa w rynku

Krzysztof Napierski / 25 marca 2019

Mławski ratusz odwiedziły w czwartek 21 marca dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej w Wyszynach Kościelnych. Poznały kilka ciekawostek związanych z tym zabytkowym budynkiem oraz faktów dotyczących historii miasta. Bardzo nam miło, że właśnie wizytą w Mławie postanowiły uczcić pierwszy dzień wiosny.

O historii i współczesności ratusza opowiedział im i oprowadził po budynku Krzysztof Napierski z Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława. Pokazał gościom swój wydział, opowiadając o pracy rzecznika prasowego; zapoznał z działalnością kancelarii – miejsca pierwszego kontaktu mieszkańca z urzędem – oraz kas, w których można m.in. uiszczać podatki i inne opłaty oraz odbierać zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa; opowiedział historię sali ślubów na piętrze ratusza; oraz oczywiście zaprosił do najważniejszego pokoju w urzędzie – gabinetu burmistrza miasta.

Interesującym elementem wycieczki było oglądanie obrazów znajdujących się w korytarzach ratusza i w sali ślubów. Młodzi wyszynianie zobaczyli m.in. słynne tryptyki „Drzwi do Mławy” Zdzisława Kruszyńskiego oraz portret Muławy (przy okazji poznali dzieje legendarnej założycielki miasta) oraz ryciny przedstawiające ulice i budynki miasta z początku XX wieku i okresu międzywojennego. Dowiedzieli się także, skąd w herbie Mławy wziął się św. Wojciech (podobno przechodził przez nasze miasto podczas swej misji chrystianizacyjnej) i kto przeznaczył pieniądze na budowę ratusza po kolejnym już w mieście pożarze (król Stanisław August Poniatowski).

Niemniej ciekawa była dla zwiedzających okolica ratusza. Nasi goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku św. Wojciecha oraz obejrzeli pompę wodną i miejsce zakopania skrzyni czasu na rogu Starego Rynku. Skąd oba obiekty się tam wzięły, wyjaśnił im przewodnik. Skrzynię czasu, zawierającą pamiątki przekazane dla potomności przez mieszkańców, zakopano na okres 100 lat w 2015 r., natomiast pompę wybudowano w miejscu jednej z dawnych czterech pomp wodnych, które wzniesiono przed laty w celach przeciwpożarowych w narożnikach rynku (woda, którą dziś można z niej czerpać, nadaje się do picia i może przynosić ulgę mieszkańcom w upalne dni).

Dziękujemy za miłą wizytę i zachęcamy do odwiedzania Mławy w przyszłości!

KN / UMM