Już dziś w SP 7 pierwszy koncert Kai i Janusza Prusinowskich w ramach projektu „Sara i Marysia - koleżanki z podwórka" | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Już dziś w SP 7 pierwszy koncert Kai i Janusza Prusinowskich w ramach projektu „Sara i Marysia - koleżanki z podwórka"

Agnieszka Puzio-Dębska / 21 listopada 2017

Fundacja Janusza Prusinowskiego „Wszystkie Mazurki Świata" włączyła się w realizację działań artystycznych związanych z ogłoszonym 2017 Rokiem Sary Lipskiej.

Dawno, dawno temu w małym miasteczku, pośród pól, lasów i czasem mgieł, zamieszkał młody kupiec o imieniu Mendel.

Miasto słynęło na okolicę ze wspaniałego targowiska, na które przyjeżdzali ludzie z bliska i daleka.

Kupiec ożenił się z tutejszą pracowitą, piękną i pobożną panną Rachelą.

I urodziły im się dzieci, od razu dwoje. Pan Bóg im pobłogosławił.

Dzieci były zdrowe, śliczne, dziewuszka już po urodzeniu patrzyła na świat z wielką ciekawością, a oczy lśniły jej jak prawdziwe gwiazdy.

„Księżniczka!"

Westchnęli rodzice chórem, i dali jej na imię Sara, co znaczy księżniczka właśnie.

Niezwykła to była dziewczynka, i to o niej będzie ta opowieść.

 

Tak zaczyna się koncert Kai i Janusza Prusinowskich, dla dzieci i młodzieży w mławskich szkołach. Życie Sary Lipskiej, urodzonej w 1882 roku w naszym mieście artystki trochę przypomina bajkę. Rzeźbiarka, malarka, projektantka sztuki użytkowej, czarodziejka igły i miłośniczka ptaków, do dziś jest przez znawców sztuki XX w nazywana tajemniczą postacią. Była też uroczą osobą, tak wspominają ją ci, którzy znali ją różnych momentach długiego, bo dziewięćdziesięcioletniego letniego życia.

Muzyczny Teatr Słuchaj Uchem i Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, zainteresowani są  szczególnie tym, że niezwykła kobieta, musiała być wcześniej niezwykłą dziewczynką. Dlatego w czasie dziesięciu koncertów opowiadają o dzieciństwie w dawnej Mławie i zastanowiają się czy żydowskie i polskie dzieci mogły się razem bawić. Przekażą też słuchaczom nieco dawnych melodii, piosenek i zabaw z tych okolic, które przeniosą nas w XIX wiek.

Następnie, mając nadzieję, że postać pełnej fantazji artystki może być dla współczesnych dzieci inspiracją, na warsztatach plastycznych uruchomią wyobraźnię i ... zrobią animowany film.

Same warsztaty animacji poprzedzą zajęcia plastyczne dla klas III, w czasie których dzieci poznają pojęcie „ART DECO", zastanowią się jakie elementy przestrzeni wokół nich można pięknie zaprojektować i po co jest piękno, nawet to nie użytkowe. Potem trochę ćwiczeń, by z wiedzą jak wygodny musi być strój dla tancerza baletowego, zaprojektować fantastyczne stroje dla ludzi, których ciało pozwala na najdziksze harce.

Zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej będą bazą do stworzenia krótkiej etiudy w technice animacji poklatkowej. Tym elementem działań dowodzić będzie znane w Mławie Studio Animacji Poklatkowo.pl z Warszawy. Studio założyła Magdalena Bryll, które od wielu lat zapala młodych twórców do przygod z animacją. Jej działanie rekomenduje sama Łódzka Szkoła Filmowa.

O pamięć o dorobku Sary Lipskiej w Mławie dba szczególnie Towarzystwo Miłośników Twórczości Telki Bądarzewskiej, którego staraniem wydano książkę o artystce oraz Stowarzyszenie Jerusza im. Sary Lipskiej, zajmujące się pamięcią o jej dorobku.

W grudniu odbędzie się też otwarte spotkanie z twórcami filmu i muzykami, na które zaprosimy w osobnej informacji.

HARMONOGRAM PROJEKTU

7 koncertow w szkolach podstawowych

We wtorek, 21.11 - w Szkole Podstawowej nr 7, przy ul. Ordona, dla klas I-VI odbęda się 4 koncerty, od godziny 9.50.

W czwartek, 23.11 - w Szkole Podstawowej nr 4, przy ul. Granicznej odbędą 3 koncerty dla klas I-VI, od godziny 9.50

3 kolejne koncerty w I Liceum Ogólnokształcącym - terminy do ustalenia

——

Zajęcia plastyczne dla dzieci

W środę 22.11 - 3 godziny zajęć plastycznych, w klasie III b

W piątek 24.11 - 2 godziny zajeć plastycznych w klasie III b

——

Warsztaty animacji

Od poniedziałku, do środy - 27, 28, 29. 11, od 14.00 do 17.00

Zajęcia w Szkole Podstawowej nr 4, przy ul. Granicznej, sala 28 na piętrze.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Miasta Mława w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2017 r. Zadanie - Organizowanie lub uczestnictwo w przedsięwzięciach podtrzymujących tradycję narodową pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, między innymi zawartych w kalendarzu imprez na 2017 rok, a także przedsięwzięć związanych z ogłoszonym Uchwałą Nr XXV/314/2016 Rady Miasta Mława z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Sary Lipskiej.

zdj. - www.festivalmazurki.pl