IX Sympozjum Samorządów Uczniowskich | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

IX Sympozjum Samorządów Uczniowskich

root@npc.pl / 03 grudnia 2008
27.11. 2008r. w SP nr 1 w Mławie po raz dziewiąty spotkali się przedstawiciele Samorządów Uczniowskich mławskich szkół podstawowych. Temat spotkania: "Komputer - przyjaciel czy wróg?"

CELE SYMPOZJUM
  • Wskazanie pozytywnych i negatywnych stron korzystania z komputera i jego zasobów
  • Kształcenie umiejętności selekcjonowania przez dzieci stron mogących stanowić dla nich zagrożenie
  • Kształcenie w uczniach prawidłowej postawy wobec stron niedozwolonych bądź wpływających na zdrowie psychiczne i ogólny stan zdrowia
  • Zrozumienie walorów zasobów komputera oraz umiejętność realizowania celów obranych w życiu osobistym
  • Umiejętność rozróżniania świata rzeczywistego od wirtualnego
  • Umiejętne panowanie nad czasem spędzonym w sieci
  • Wypracowanie kodeksu korzystania z komputera


PROGRAM SYMPOZJUM:
1. POWITANIE GOŚCI
2. SĄD NAD KOMPUTEREM
3. PREZENTACJE UCZNIÓW ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
4. PRACA W GRUPACH- KODEKS KORZYSTANIA Z KOMPUTERA
5. WNIOSKI

Zaproszone szkoły prezentowały argumenty za i przeciw. Były to prezentacje słowno- muzyczne, prezentacje multimedialne, plakaty. Na koniec wszystkie grupy opracowały 10 zasad korzystania z komputera.
1. Komputer, Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe!
2. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, ani nie podawaj swoich danych, adresu. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
6. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
7. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach.
8. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami.
9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
10. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

W tym roku szkolnym Sympozjum przygotowały:
1. Danuta Bardońska
2. Jolanta Luciszewska
3. Renata Nagucka