IV Rekonstrukcja bitwy pod Mławą za nami | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

IV Rekonstrukcja bitwy pod Mławą za nami

root@npc.pl / 30 sierpnia 2011

Około 50 tysięcy widzów obejrzało IV Rekonstrukcję bitwy pod Mławą, która odbyła się w sobotę 27 sierpnia b.r. Dzień wcześniej mławianie i gości z całej Polski wzięli udział w rozpoczęciu oficjalnych obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji obejrzeli widowisko teatralne: „Mazowiecki Retro Świat Miasta Pogranicza – Nalot Bombowy na Mławę".
Stare samochody i rowery, bicykle i trycykle z gracją sunęły ulicami Mławy. Kobiety, mężczyźni i dzieci ubrani w stroje z epoki odgrywali role mieszkańców przedwojennej Mławy, ludzi różnej nacji i różnego stanu. Całość ilustrowała niezwykła muzyka i nastrój jak z przedwojennego filmu. Do czasu, gdy na mławskim niebie nie pojawiły się samoloty ze swastykami wymalowanymi na skrzydłach. Wówczas wybuchy bomb, płacz i krzyki zdominowały inne odgłosy. W finale przedstawienia rekonstruktorzy powstali do nowego życia w wolnej Polsce i wspólnie z Burmistrzem Mławy Sławomirem Kowalewskim, gośćmi oraz widzami spektaklu przemaszerowali do parku. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego postawili symboliczne znicze żołnierzom broniącym reduty mławskiej, a potem wysłuchali koncertu Orkiestry i Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tak wyglądał pierwszy dzień obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszym mieście.
Drugiego dnia – w sobotę 27 sierpnia na pole bitwy pod Mławą dotarło około 50 tysięcy widzów. Rekonstrukcja wydarzeń z linii frontu 1939, wymagała w tym roku od odtwórców ról żołnierzy polskich i niemieckich jeszcze większego wysiłku i poświęcania. Trzydziestostopniowy upał właśnie im dał się najbardziej we znaki. Niespełna dwugodzinne widowisko wzbogacił w tym roku pokaz trzech samolotów. Widzowie mogli obejrzeć militaria z epoki: czołgi, samochody opancerzone, działa. W widowisku zaprezentowało się blisko 300 rekonstruktorów, żołnierzy i ludności cywilnej. Inscenizacji towarzyszył piknik militarny i pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego.
Wydanych zostało ponad 80 akredytacji reporterskich. Zdjęcia i relacje z rekonstrukcji pojawiły się w wielu gazetach ogólnopolskich, na stronach internetowych, w telewizji, w audycjach radiowych.
mg