Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Interesująca wystawa w centrum Mławy

Magdalena Grzywacz / 16 lipca 2021

Kim byli Victor Young, Tadeusz Korzybski, Wacław Grabowski, Kazimierz Jaroszyk, Sergiusz Grudkowski, Stanisław Grzebski czy Michalina Czechowska? Do zgłębiania wiedzy na temat patronów mławskich ulic, ludzi związanych z Mławą, którym miasto (a czasami Polska i świat) wiele zawdzięczają, zachęcają nas członkowie grupy Mława – miasto zabytkowe.

„Byli, przybyli, są” – to temat i główne przesłanie wystawy plenerowej zaproponowanej w tym roku przez grupę Mława - miasto zabytkowe. Otwarta w drugim dniu Dni Mławy wystawa jest owocem wielu miesięcy ciężkiej pracy całego zespołu, który otwierając ekspozycję zainaugurował swoją działalność jako stowarzyszenie. Gratulujemy!

W niedzielę 11 lipca wystawę otworzył prezes nowego stowarzyszenia Tadeusz Stabach. Przybyli mieszkańcy Mławy i goście mogli poznać genezę nowego pomysłu i jego realizatorów, m.in.: Roberta Zaborowskiego, Andrzeja Dusińskiego, Zbyszka Grzemskiego i Tadeusza Stabacha. – Na wystawie umieściliśmy informacje i portrety około 70 interesujących osób związanych z Mławą, w tym patronów niektórych naszych ulic – wyjaśnia Tadeusz Stabach.  Pierwsi zwiedzający ekspozycję byli pod wrażaniem przedstawionych treści i interesującej formy. Aktywiści zebrali słowa uznania od zabierających głos gości – starosty Jerzego Rakowskiego, zastępcy burmistrza Szymona Zejera, współfinansującej projekt dyrektor MDK Edyty Suszek, a także od osób związanych z bohaterami wystawy:  Olafa Korwina Pawłowskiego, syna  Stanisława Pawłowskiego – mławianina z ciekawą historią i Kuby Stankiewicza, który od trzech lat jest dyrektorem artystycznym Victor Young Jazz Festival Mława, promującego twórczość związanego z Mławą kompozytora Victora Younga.
Dodatkową atrakcję wernisażu stanowiła obecność działającej przy stowarzyszeniu grupy modowej Camelle. Panie ubrane ze stroje z początku XX wieku zachęcały do zwiedzania wystawy już dzień wcześniej, rozdając foldery wystawowe wśród uczestników Jarmarku Wojciechowego.

Dlaczego warto zobaczyć plenerową ekspozycję? Ustawione po prawej stronie ratuszu, na skwerze przy pomniku Świętego Wojciecha banery opisują ludzi, których - często - nazwiska kojarzymy tylko z tabliczek z nazwą ulicy lub z mapy. Warto bliżej poznać patronów mławskich traktów i ludzi, którzy pretendują do tego miana. Katalogi do wystawy są dostępne dla zwiedzających w Punkcie Informacji Turystycznej w MDK (Stary Rynek 13) i w kancelarii Urzędu Miasta Mława (ratusz).

Warto dodać, że stowarzyszenie przygotowało dużo obszerniejsze biogramy tych, którzy przybyli, byli lub są zasłużeni dla naszego miasta. Sukcesywnie materiały te publikują na profilu facebookowym Mława – miasto zabytkowe.  Grupa osób wyjątkowych dla Mławy jest też liczniejsza – do tej pory członkowie stowarzyszenia wskazali około 200 bohaterów, jednak plenerowa wystawa wiązała się w ograniczeniami, nie wszystkich można było na niej przedstawić. Mamy nadzieję, że cenne, opracowane przez pasjonatów materiały w przyszłości zostaną opublikowane w formie książkowej. Gratulujemy wystawy i już czekamy na nowe wydawnictwo!

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowa UMM