Miasto Mława zawarło z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej porozumienie dotyczące udziału dwóch tutejszych placówek oświatowych w ogólnopolskim projekcie szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo w piłce siatkowej w szkolnych ośrodkach sportowych działających ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego.
O szczegółach porozumienia mówili podczas konferencji prasowej w czwartek 29 sierpnia 2019 r. w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie Koordynator Projektu ze strony Polskiego Związku Piłki Siatkowej Adam Nowik, Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, Prezes Klubu Sportowego „Zawkrze Mława” Grzegorz Morawski oraz przedstawicie jednostek biorących udział w projekcie: Arkadiusz Dłubisz ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mławie oraz Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Mławie Mariusz Lempek.
- Bardzo cieszy fakt, że coraz więcej dzieci i młodzieży uprawia siatkówkę i odnosi na tym polu liczne sukcesy. Nawiązanie przez miasto współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej przyniesie duże korzyści dla uczniów miejskich placówek oświatowych, koordynowanych przez Miasto Mława. Dzięki porozumieniu, dzieci z wyżej wspomnianych szkół pod opieką i według wytycznych Polskiego Związku Piłki Siatkowej będą szkolone w tej dziedzinie sportowej w naszym mieście, w naszych szkołach. To jest bardzo ważne i cenne. Być może w przyszłości Mława wyda reprezentantów, którzy zdobędą mistrzostwo Polski, Europy, a nawet świata – powiedział burmistrz Sławomir Kowalewski.
W ramach porozumienia, w Szkole Podstawowej nr 6 i w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Mławie w roku szkolnym 2019/2020 prowadzone będą sportowe klasy siatkarskie na poziomie klas V i VI. Polski Związek Piłki Siatkowej przekaże szkołom zakupiony w ramach projektu sprzęt siatkarski oraz materiały dydaktyczne, w tym konspekty lekcji, zeszyty metodyczno-szkoleniowe i filmy instruktażowe, a także sprzęt elektroniczny dla nauczycieli prowadzących zajęcia z dziećmi. PZPS zapewni też każdej ze szkół lekarza i fizjoterapeutę, którzy będą sprawować opiekę medyczną nad uczniami objętymi szkoleniem w ramach projektu.
- Projekt jest ukierunkowany na rozwój i poszukiwanie dzieci i młodzieży, którzy mają predyspozycje do trenowania piłki siatkowej […]. Powstał w oparciu o współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz z przedstawicielami władz samorządowych. Dzięki tej współpracy chcemy rozwijać ideę sportu, zwiększać liczbę placówek oświatowych, gdzie będzie wprowadzona piłka siatkowa, aby – jak słusznie zwrócił uwagę pan burmistrz – wyszkolić zdolną młodzież, która w przyszłości będzie dumnie reprezentować nasz kraj – powiedział Adam Nowik, przedstawiciel Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Biorącym udział w projekcie uczniom uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania, miasto zapewni zakwaterowanie w internacie lub bursie oraz całodzienne wyżywienie w pełni pokrywające ubytki energetyczne powstałe podczas zajęć sportowych. Uczestnicy projektu uczący się w miejscu zamieszkania będą mieli zapewniony jeden pełnowartościowy posiłek dziennie.
KN, MP / UMM