Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Historia, wzruszenia i jazz. Doktor Rina Benari w Mławie

Krzysztof Napierski / 02 października 2023

W jazzowy wrześniowy weekend Mławę odwiedził wyjątkowy gość: silnie związana i zaprzyjaźniona z Mławą (stąd pochodzili jej przodkowie) socjolog z Izraela – dr Rina Benari. Spotkała się z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim, odbyła spacer po Mławie śladami dawnej społeczności żydowskiej oraz wzięła udział w Victor Young Jazz Festivalu Mława ’23.

W bardzo poruszającym spotkaniu z Burmistrzem Miasta Mława Sławomirem Kowalewskim uczestniczył w czwartek 21 września obok dr Benari także prof. Arnon Palty – muzyk jazzowy z Izraela, który dwa dni później wystąpił wraz z Kubą Stankiewiczem, Maciejem Sikałą i Sebastianem Frankiewiczem w koncercie „Tribute to Victor Young” w ramach Victor Young Jazz Festivalu Mława ’23 w tutejszej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. W gabinecie burmistrza wspominano wcześniejsze wizyty dr Benari w Mławie oraz mówiono o tragicznej historii mławskich Żydów, którzy jeszcze przed II wojną światową stanowili ok. 30 proc. społeczności miasta. Socjolożka z Izraela planuje niebawem upamiętnić ich poprzez ufundowanie specjalnych tablic na terenie Mławy. Tymczasem zwiedziła wraz z Arnonem Paltym miasto, z którym jest związana i swoją historią, i sercem. Przewodnikiem naszych gości po Mławie był historyk prof. Leszek Zygner.

Jako że dr Rina Benari jest także miłośniczką muzyki, wzięła udział we wszystkich wydarzeniach składających się na tegoroczny festiwal poświęcony Victorowi Youngowi. Poproszona o zabranie głosu na zakończenie wydarzenia, powiedziała: – Jestem pod wrażeniem Mławy, którą zastałam. To świetna muzyka, sztuka i ludzie. Dziękuję.

KN/KSM