Godni są, by wspominali i czcili ich wszyscy, bo za prawa i zwyczaje ojczyste walczyli mężnie i wytrwale | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Godni są, by wspominali i czcili ich wszyscy, bo za prawa i zwyczaje ojczyste walczyli mężnie i wytrwale

Magdalena Grzywacz / 02 września 2016

1 września pod Pomnikiem Piechura zakończyły się tegoroczne mławskie obchody 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Społeczeństwo Mławy i Powiatu Mławskiego dało świadectwo pamięci o poległych bohaterach, ich odwadze i miłości do Ojczyzny.

Z wybiciem godziny 18 na placu przed Pomnikiem Piechura rozpoczęły się przemówienia okolicznościowe.

Jan Warecki – wójt gminy Wieczfnia Kościelna (gospodarz terenu) zabrał głos jako pierwszy. - W tym szczególnym dniu chcemy powiedzieć „nigdy więcej wojny”, chcemy żyć i tworzyć w pokoju – powiedział. Z jego inicjatywy zebrani uczcili znanych z nazwiska 864 polskich żołnierzy poległych w Bitwie pod Mławą minutą ciszy.

Senator RP Jan Maria Jackowski przypomniał: - 77 lat temu to tutaj, na tych polach, zaczęła się najtragiczniejsza wojna w dziejach ludzkości. Pamiętajmy, że II wojna światowa to nie tylko okupacja niemiecka, ale również najazd sowiecki. W ten sposób dwa najokrutniejsze totalitaryzmy podały sobie rękę i dokonały czwartego rozbioru Rzeczypospolitej.

Senator wspomniał 102-letniego kapitana Józefa Węgiel – obrońcę Mławy z 1939 r.  i gościa honorowego IX Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Szczególne podziękowania przekazał prof. Ryszardowi Juszkiewiczowi, dzięki którego pracom wiemy więcej o wojnie obronnej, Bitwie pod Mławą – nieprzegranej bitwie, która wpisała się do historii chwały polskiego wojska.

 - Spotkaliśmy się tutaj, aby oddać hołd poległym rodakom za naszą wolność -  tymi słowami rozpoczęła swoje wystąpienie Poseł na Sejm RP Anna Cicholska. Następnie zwróciła się do młodzieży: - 1 września, 77 lat temu, młodzież nie mogła tak jak wy rozpocząć w spokoju roku szkolnego. Szczególnie harcerze zostali wezwani do walki. Bardzo proszę, byście wyciągnęli dobre wnioski z lekcji historii, żeby już nigdy więcej na tym terenie nie było wojen, abyście mogli dokonywać dobrych, trafnych wyborów. Bądźcie dumni, że jesteście Polakami.

W hołdzie ofiarom wojny odmówiono modlitwę, którą poprowadził ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski. Następnie delegacje złożyły wiązanki pod Mauzoleum Obrońców Mławy.

Izabella Litka/UMM