Ginąc, myśleli o Tobie... widowisko historyczne w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Ginąc, myśleli o Tobie... widowisko historyczne w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Agnieszka Puzio-Dębska / 01 sierpnia 2014

W najbliższy piątek, 1 sierpnia mija 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pp 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy organizuje widowisko „Warszawa w ogniu 1944" na które serdecznie zapraszamy. Inscenizacja będzie miała miejsce w niedzielę, 3 sierpnia o godz. 15.00 w Parku Miejskim.

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu samorządu Miasta Mława w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie działań na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury w 2014 r.


Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944, było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza", połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób poprawić międzynarodową pozycję legalnego rządu RP oraz zahamować realizowany przez Stalina proces sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik. (źródło: wikipedia.pl)