Gimnazjum nr 2 - warsztaty z efektywnej nauki oraz wypoczynek nad morzem | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Gimnazjum nr 2 - warsztaty z efektywnej nauki oraz wypoczynek nad morzem

Sylwia Tryjanowska / 12 czerwca 2017

Usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum Edukacji smartLAB to nowoczesne centrum nauki mające na celu przybliżenie młodzieży piękna świata przyrody poprzez organizację eventów i warsztatów naukowych. Już dziś pomogły one zrozumieć naszym gimnazjalistom fizykę, astronomię, czy biologię, ale przede wszystkim chemię. Celem strategicznym było wzmocnienie edukacji i podniesienie kluczowych kompetencji naukowo – technicznych z przedmiotów przyrodniczych.

Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Mławie uczestniczyła podczas pobytu na biwaku w Jantarze w warsztatach naukowych, gdzie  nabyta wiedza pozwoliła  im lepiej odnaleźć się w świecie zdominowanym przez technikę i nauki przyrodnicze. W ramach pokazów uczniowie mogli :

* doświadczyć  mrożące krew w żyłach eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem w rolach głównych.

* poznać chemiczne czary-mary i... Harry! - teatralizowany pokaz prezentujący fascynujące doświadczenia i tajemnice czarodziejów naukowym (przymrużonym) okiem.

* przygotować chemiczne smakołyki – skosztować błyskawicznych lodów, bez azotowych oraz soft-drinków z suchym lodem!

* zabawić się magią ognia - czyli zobaczyć najbardziej wystrzałowe doświadczenia podczas pokazu, który naprawdę rozgrzewał atmosferę!

Kolejny dzień przyniósł uczniom gimnazjów wiadomości z zakresu historii. Odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, w którym wystawę główną tworzyły  trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”, a także  polskie doświadczenie tych wydarzeń, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. W muzeum uczniowie mogli skorzystać z  nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których  jest ok. 240. Za ich pomocą mogli przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Ponadto obejrzeli  eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie”.

Po tych wyjątkowych dniach przyszedł czas relaks i wypoczynek. Formami wypoczynku były atrakcje w parku linowym. Celem zajęć plenerowych był  ruch na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną w kontakcie z przyrodą. Program miał na celu rozwój odpowiedzialności, współpracy, samodyscypliny oraz koncentracji na realizacji konkretnego zadania. Ciekawe przeszkody i aktywność fizyczna gwarantowały doskonałą zabawę. Nad bezpieczeństwem grupy gimnazjalistów czuwali doświadczeni instruktorzy i animatorzy. Kolejną atrakcją była wizyta w  Zoltarze – laserowym  paintballu, który łączy przyjemne z pożytecznym - zabawę z dużą ilością ruchu, niezapomniane emocje z nauką pracy w grupie. Znakomicie rozwija kondycję, zdolność komunikacji, współpracy oraz zmysł zdrowej rywalizacji. Dodatkową zaletą jest to, że pozwala na jednoczesną zabawę dużej grupie osób. Dlatego właśnie tego rodzaju rozgrywki na arenie, jako alternatywę dla zajęć w ramach wychowania fizycznego  propagujemy w Gimnazjum nr 2. Ale to nie wszystko. Teraz przyszedł czas dla dziewcząt i chłopców - wizyta w kinie, gdzie uczniowie mogli wybrać sobie film w zależności od swoich zainteresowań. Finałowym punktem wypoczynku była wizyta na plaży oraz wspólna kąpiel w morzu.

                Wszystkich, którzy czują chemię do nauki, rywalizację sportową, historyczną wiedzę i wypoczynek, zapraszamy za rok.

 

 

Warsztaty miały za zadanie odpowiedzieć: Co jest niezbędne do życia…? Woda, zdrowa woda.

W laboratorium Centrum Hewelianum zbadaliśmy wodę i dowiedzieliśmy się jakie parametry decydują o tym czy woda jest „dobra” dla ludzi 
i zwierząt. Za pomocą mierników zmierzyli parametry różnych wód i dowiedzieli się jaki mają wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz dlaczego "dobra" woda jest niezbędna dla zdrowia człowieka. Mikroświat natomiast pomógł odpowiedzieć na pytania: Czy można zobaczyć niewidzialne? Tak!
W okularze mikroskopu zobaczyli nawet to, co znajduje się w małej kropli wody i jest niewidoczne gołym okiem. Jako uczestnicy warsztatów nauczyli się posługiwać mikroskopem, przygotowywać różne preparaty oraz prowadzić obserwacje mikroskopowe. Ale to nie wszystko - odkryli również chlorofil i przeprowadzili "kolorową" chromatografię barwników roślinnych.

Kolejne dni również obfitowały w wiele atrakcji. Jedną z nich była wizyta w CENTRUM EXODUS, w którym mieliśmy za zadanie rozwiązanie łamigłówek z zakresu przedmiotów gimnazjalnych, aby móc znaleźć klucz i otworzyć pokój. Młodzież musiała zmierzyć się z Tajemnicami Wiktora Fritza!
Czy 60 minut wystarczy, aby odkryć jego sekrety?
Zadaniem uczniów było odnaleźć zapiski Wiktora oraz przedmioty, które są z nimi powiązane. Każdy przedmiot w pokoju miał inne pochodzenie, ale tylko niektóre z nich były pomocne w rozwikłaniu tajemnicy podróżnika. Po nauce przyszedł czas na relaks. Odwiedziliśmy laserowy paintball, grali w Xboxa, jeździli na wirtualnych torach samochodowych. Wieczorem zaś obejrzeli film „Kochaj”.

Jak widać uczniowie z "dwójki" potrafią łączyć naukę z zabawą, a przez to zdobywać wiele nowych wiadomości i umiejętności czego przykładem jest bardzo dobrze napisany egzamin gimnazjalny.