Europejski Tydzień Mobilności 2023 za nami | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Europejski Tydzień Mobilności 2023 za nami

Krzysztof Napierski / 26 września 2023

Podróż autobusem za jeden uśmiech, konkurs „Wieczór przy świecach”, turniej „Zagraj bez prądu” – to niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla mieszkańców Mławy z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności, który obchodziliśmy od 16 do 22 września br.

Mława włączyła się tym samym do sztandarowej kampanii Komisji Europejskiej na rzecz podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Promowaliśmy zmianę nawyków komunikacyjnych na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Hasłem tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności było „Oszczędzaj energię”.

W ramach mławskiej odsłony akcji przygotowaliśmy miłą niespodziankę dla wszystkich użytkowników Mławskiej Komunikacji Miejskiej. Od 16 do 22 września zapraszaliśmy pasażerów na „Podróż autobusem za jeden uśmiech” – przejazdy pojazdami Mławskiej Komunikacji Miejskiej były w tym czasie bezpłatne dla każdego (standardowo darmowe przejazdy mają tylko mieszkańcy Mławy posiadający Kartę Mławiaka oraz osoby ustawowo zwolnione z opłat).

Zorganizowaliśmy także dwa wydarzenia z nagrodami do zdobycia – gadżetami promującymi Europejski Tydzień Mobilności przekazanymi nam przez Ministerstwo Infrastruktury: koszulkami, pojemnikami na kanapki, pokrowcami na telefon i notesami. Jedno z nich odbyło się w przestrzeni wirtualnej, a drugie – w plenerze. Pierwsze z nich to „Wieczór przy świecach” – wyzwanie dla mieszkańców Mławy: między 16 a 22 września trzeba było spędzić wieczór bez telefonów, telewizorów, oświetlenia i innych urządzeń zasilanych przez prąd, zrobić sobie zdjęcie w czasie spędzanym „przy świecach” i udostępnić je pod postem, jaki opublikowaliśmy na profilu facebookowym Miasto Mława. Z kolei w niedzielę 17 września o godz. 15:00 w parku przy minitężni solankowej przy ul. Dworcowej odbył się turniej „Zagraj bez prądu”, podczas którego panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie zachęcały do rywalizacji w planszówki. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony dzieci. Gadżety promocyjne przekazywaliśmy uczestnikom obu inicjatyw.

W dniach poprzedzających Europejski Tydzień Mobilności oraz w czasie jego trwania publikowaliśmy w naszych mediach internetowych – na stronie www.mlawa.pl oraz profilu facebookowym Miasto Mława – materiały informujące o ETM i przygotowanych przez nas z tej okazji działaniach oraz teksty zachęcające do korzystania z innych, bardziej ekologicznych niż samochód, środków transportu i odkrywające zalety pojazdów napędzanych siłą mięśni oraz transportu publicznego. Dostęp do wszystkich artykułów można uzyskać TUTAJ.

W organizacji Europejskiego Tygodnia Mobilności w Mławie samorząd miejski wspierali: Mławskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Sp. z o.o., Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie i Miejski Dom Kultury w Mławie.

KN / KSM

Mobility Action