ETM 2024. Bezpiecznie na ścieżce rowerowej i chodniku | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

ETM 2024. Bezpiecznie na ścieżce rowerowej i chodniku

Krzysztof Napierski / 16 września 2024

Rozpoczynamy Europejski Tydzień Mobilności w Mławie. W jego ramach zachęcamy m.in. do przesiadania się z samochodów na rowery oraz do spacerów i biegania. A przy okazji – w trosce o bezpieczeństwo i komfort cyklistów oraz pieszych – przypominamy kilka najważniejszych zasad korzystania ze ścieżek rowerowych i chodników.

Zgodnie z artykułem 33. Ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, „kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu”. Mówiąc prościej – jeśli wzdłuż drogi jest wytyczona ścieżka rowerowa, rowerzysta ma obowiązek z niej korzystać. Dodajmy, że kierunek poruszania się rowerzysty wyznaczają na ścieżce rowerowej znaki poziome. Przykładowo: na ścieżkach rowerowych wytyczonych po jednej stronie jezdni w ulicach Joachima Lelewela i Aleja św. Wojciecha widzimy rysunki rowerów zorientowane w obu kierunkach jazdy, co oznacza, że można nimi jeździć w obu kierunkach Z kolei wzdłuż ulic, na których ścieżki są usytuowane po obu stronach jezdni, kierunek jazdy roweru jest wyznaczony znakami poziomymi w jedną stronę – w kierunku jazdy tożsamym z kierunkiem jazdy pojazdów poruszających się jezdnią (vide: strzałki na ul. Napoleońskiej). Zwracajmy na uwagę na znaki i nie jeźdźmy pod prąd!

W miejscach, gdzie obok siebie równolegle biegną ścieżka rowerowa i chodnik, pamiętajmy o tym, aby rowerem poruszać się po ścieżce rowerowej, a pieszo – po chodniku. Jak same nazwy wskazują, ścieżka rowerowa jest przeznaczona do jazdy rowerem, a chodnik służy do chodzenia. Z tego co można zaobserwować, nie wszyscy uczestnicy ruchu zdają się o tym wiedzieć. Poruszanie się rowerem po chodnikach jest dopuszczalne tylko w ściśle określonych sytuacjach. Mówi o nich ust. 5. artykułu 33. kodeksu drogowego: „Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: 1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; 2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów; 3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.”. Zgodnie zaś z przywołanym na końcu cytowanego fragmentu ustępem 6., „kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu”.

Poruszając się ścieżką rowerową lub drogą dla pieszych, starajmy się także, aby przemieszczać się jeden za drugim, a nie obok siebie, dzięki czemu nie będziemy powodować obstrukcji w ruchu oraz zwiększymy bezpieczeństwo własne i innych (np. nie będziemy zmuszać mijających nas rowerzystów do zjeżdżania na sąsiedni pas zieleni). No i oczywiście nie przejeżdżajmy rowerem przez przejścia dla pieszych (zebry)! Jeśli to ostatnie znajduje się w ciągu ścieżki rowerowej, dla rowerzystów jest obok niego wytyczony specjalny pas. W przeciwnym razie – z roweru trzeba po prostu zejść i jednoślad przez pasy przeprowadzić.

Jeśli będziemy się stosować do tych prostych zasad oraz traktować się wzajemnie z zachowaniem kultury osobistej, na chodnikach i ścieżkach rowerowych z pewnością zrobi się bezpieczniej i przyjemniej. Szerokości!

Mobility Action

Inicjatorem kampanii Europejski Tydzień Mobilności jest Komisja Europejska, zaś jej koordynatorem na terenie Polski – Ministerstwo Infrastruktury.

KN / WP

na zdj.: Rowerzysta jadący przejściem dla pieszych na ul. Mikołaja Kopernika w Mławie