ETM 2023. Ograniczanie zależności od samochodu: mniejsze indywidualne zużycie energii | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

ETM 2023. Ograniczanie zależności od samochodu: mniejsze indywidualne zużycie energii

Krzysztof Napierski / 21 września 2023

Nasze otoczenie miejskie zostało podporządkowane samochodom. Doprowadziło to do zbiorowej zależności od pojazdów silnikowych. Są one jednak głównym źródłem zużycia energii w transporcie, a także przyczyną zatorów ulicznych, zanieczyszczenia powietrza, hałasu, wypadków itp.

Ograniczając zbiorową zależność od samochodów, możemy ograniczyć zużycie energii, z korzyścią dla środowiska miejskiego. Zachęcamy więc do korzystania z Mławskiej Komunikacji Miejskiej. Standardowo jest ona bezpłatna dla posiadaczy Karty Mławiaka oraz osób ustawowo zwolnionych z opłat za przejazdy. Natomiast podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności – czyli od 16 do 22 września 2023 r. – przejazdy są bezpłatne dla każdego. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z pojazdów wykorzystujących jako napęd siłę mięśni użytkownika, np. rowerów czy hulajnóg.

Przypominamy też, że 22 września obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu, którego pomysł zrodził się w 2000 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Warto go uczcić, korzystając z powyższych sugestii i dbając przy tym o własne zdrowie oraz czystość naszej planety.

Europejski Tydzień Mobilności to sztandarowa kampania Komisji Europejskiej na rzecz podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Koordynatorem kampanii na terenie Polski jest Ministerstwo Infrastruktury.

oprac. KN na podst. materiałów Komisji Europejskiej i Ministerstwa Infrastruktury

Mobility Action