Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu odpowiedział na skierowaną do prezesa IPN-u dra Karola Nawrockiego przez Zastępcę Burmistrza Miasta Mława Szymona Zejera prośbę o zorganizowanie badań ekshumacyjnych w sarkofagu na Kalkówce w Mławie. Jak czytamy w korespondencji, jest możliwość podjęcia takich prac – mogłyby one zostać zorganizowane w 2024 r.
„Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi po konsultacji z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego – Katedry Archeologii Historycznej ustaliła, iż ww. Instytut Archeologii UŁ jest w stanie podjąć się wykonania prac ekshumacyjnych oraz badań archeologicznych w miejscu ww. zbiorowej mogiły ofiar. Prace byłyby prowadzone w ścisłej współpracy z prokuratorami Oddziałowej Komisji Ścigania” – czytamy w piśmie sygnowanym przez Zastępcę Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Joannę Sulej-Piskorz. Jak wskazała Zastępcy Burmistrza Miasta Mława Szymonowi Zejerowi, ze względu na konieczność zapewnienia środków finansowych, stosownych pozwoleń i uzgodnień, działania te będą mogły zostać podjęte dopiero w 2024 r.
Przypomnijmy, że w miejscu pamięci przy ul. Szreńskiej są pochowane ofiary egzekucji dokonanej przez żandarmów i funkcjonariuszy gestapo 17 stycznia 1945 r. na osadzonych w mławskim areszcie więźniach – w tym żołnierzach Batalionów Chłopskich, Polakach osadzonych za przestępstwa gospodarcze i jeńcach radzieckich. Na podstawie wcześniejszych badań sądzono, że na Kalkówce zamordowano wówczas 364 osoby. Są jednak uzasadnione powody, aby sądzić, że rzeczywista liczba ofiar egzekucji może być rozbieżna z wyżej przytoczoną, a w związku z tym jest zasadne dokonanie dalszych gruntownych badań, w tym prac ekshumacyjnych. O ich przeprowadzenie Zastępca Burmistrza Miasta Mława Szymon Zejer poprosił Instytut Pamięci Narodowej na prośbę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.
KN / KSM