Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy

Urszula Adamczyk / 20 czerwca 2022

W tym roku to święto ponad dwóch tysięcy osób z Mławy – tylu obywateli Ukrainy znalazło w naszym mieście schronienie przed wojną i otrzymało nr PESEL.

Życzenia składa naszym gościom Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.  – Uchodźcom wojennym życzę, żeby spełniło się ich marzenie,  żeby jak najszybciej mogli wrócić do Ukrainy, do swojego kraju. Żeby zakończyły się tam działania wojenne, żeby przestali ginąć ludzie, żeby przestało być niszczone ich mienie. Żeby czuli się na tyle bezpiecznie, by mogli odbudowywać swoją ojczyznę. Chciałbym też, żeby jak najlepiej czuli się w naszym mieście i wciąż spotykali się z tak ogromną życzliwością mieszkańców, jak do tej pory.

Przypomnijmy. 24 lutego światem wstrząsnęła wiadomość o wybuchu wojny w Ukrainie. Burmistrz Sławomir Kowalewski już tego samego dnia podjął działania mające na celu wspieranie spodziewanych w Mławie uchodźców. Uruchomił w mieście centrum pomocy, zorganizował zbiórki darów i bezpłatne lekcje polskiego, a dla najmłodszych utworzył oddziały przygotowawcze w szkołach. Do pomocy włączyły się także miasta partnerskie.
Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych w Mławie zlokalizowano w należącym do miasta budynku przy ul. Lelewela 7. To był punkt pierwszego kontaktu dla osób z Ukrainy szukających pomocy w Mławie. W zbiórkę artykułów zaangażowali się liczni mieszkańcy naszego miasta. Również wielu wolontariuszy pracowało w centrum, pomagając przy przyjmowaniu interesantów, w tym także jako tłumacze.
Do momentu otwarcia nowego, całodobowego punktu obsługi uchodźców przy Szkole Podstawowej nr 6, centrum pracowało 24 godziny na dobę. W sali gimnastycznej „Szóstki” zorganizowano miejsca zakwaterowania uchodźców – część osób nadal tam mieszka.

UA/KSM