Jak co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. Zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
W tym dniu pojawiły się w szkole dwa „PATROLE JĘZYKOWE” złożone z uczennic klasy VI c Weroniki, Zuzanny, Natalii, Julii, Gabrieli i Aleksandry. Wcześniej przygotowały na małych karteczkach zagadki – przysłowia i frazeologizmy z lukami. Zadaniem „zatrzymanej” osoby było podanie pełnej wersji przysłowia i powiedzenia. Zwycięzców nagradzały słodyczami i kolorowymi naklejkami.
Pod koniec akcji stwierdziły, że dorośli dobrze sobie radzą z bogactwem naszego języka, natomiast dzieci muszą się jeszcze wiele nauczyć. Nasz „PATROL JĘZYKOWY” wyznaje dewizę Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.
Akcja była dobrą i pouczającą zabawą.