31 umów podpisali mławianie zakwalifikowani do otrzymania dotacji celowej na wymianę źródła ciepła. To pierwsza transza dofinansowań, które w tym roku trafią do mieszkańców Mławy.
- Cieszę się, że już po raz trzeci, jako jeden z nielicznych samorządów w kraju, realizujemy projekt, aby państwo mogli komfortowo mieszkać i żyć – powiedział burmistrz Sławomir Kowalewski w czwartek 25 kwietnia br. podczas uroczystego podpisywania umów o dotację na wymianę pieców.
W pierwszej grupie beneficjentów programu znalazły się osoby, których wnioski nie zostały zrealizowane w 2018 roku (są finalizowane w pierwszej kolejności). Wartość podpisanych umów to blisko połowa z 350 000 złotych przeznaczonych na ten cel w tegorocznym budżecie.
Burmistrz Miasta Mława – Sławomir Kowalewski, Skarbnik Miasta – Justyna Lewandowska, Naczelnik Wydziału Środowiska – Elżbieta Zembrzuska oraz pracownicy urzędu miasta spotkali się w czwartkowe popołudnie z beneficjentami dotacji w Sali Ślubów ratusza.
Zainteresowanie dofinansowaniem na wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne, podobnie jak w latach poprzednich, było bardzo duże. Do ratusza wpłynęło dotychczas 81 wniosków. Na zakup pieca można otrzymać 100 proc. dofinansowania (maksymalnie 6 000 zł) oraz – dodatkowo – pieniądze pokrywające koszt wybudowania przyłącza gazowego (1 900 zł). Osoby, które zamiast nowego pieca na paliwo ekologiczne zamontują w swojej nieruchomości pompę ciepła, mogą otrzymać nawet 10 000 zł dofinansowania.
- Opracowaliśmy dokumenty najszybciej, jak to było możliwe. Jeśli uda się znaleźć dodatkowe środki, będziemy się starać, aby mieszkańcy, którzy złożyli wnioski w tym roku, dostali pieniądze na wymianę pieca, taki jest cel. Szukamy środków na drugą turę! – podkreślił burmistrz.
Przypomnijmy: Miasto Mława już trzeci rok realizuje program pomocy mieszkańcom i udziela dotacji na wymianę pieców zasilanych paliwem stałym (węglem) na bardziej ekologiczne - zasilane gazem lub olejem opałowym oraz (opcjonalnie) na pompy ciepła.
W tym tygodniu rozpoczęły się wizyty pracowników Wydziału Środowiska w domach beneficjentów programu, który wymaga wykonania m.in. dokumentacji zdjęciowej starych pieców. To trzeci krok – po złożeniu wniosku i podpisaniu umowy – do otrzymania dotacji. Następnie mieszkańcy będą mogli przystąpić do modernizacji i wymiany pieców. Po zakończeniu prac złożą wnioski o wypłatę dotacji. Zgodnie z umową inwestycję należy zakończyć nie później niż 30 listopada 2019 r.