Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski przypomina hodowcom trzody chlewnej o całkowitym zakazie grzebania zwłok padłych zwierząt gospodarskich. Jeśli ktoś dopuści się takiego procederu – a niestety wciąż są odnotowywane podobne przypadki – może zostać obciążony karą pieniężną w wysokości od 3 do 11 tysięcy zł.
Jak podkreśla w piśmie przekazanym wojewódzkim lekarzom weterynarii Włodzimierz Skorupski, zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 padła trzoda chlewna stanowi materiał kategorii 2, a zwierzęta podejrzane o choroby zakaźnie powinny być przekazywane do unieszkodliwienia w zakładach utylizacyjnych kat. 2 lub 1. Tam materiał kategorii 1 oraz 2 jest przetwarzany w drodze sterylizacji ciśnieniowej w temperaturze 133°C , w czasie 20 minut i pod ciśnieniem bezwzględnym co najmniej 3 barów. „Uzyskana mączka mięsno-kostna i tłuszcz są spalane w zatwierdzonych spalarniach. Taki sposób obróbki gwarantuje unieszkodliwienie ewentualnych czynników zakaźnych i zapobiega przedostawaniu się tych patogenów do środowiska” – pisze Główny Lekarz Weterynarii.
Warto pamiętać, że hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazywaniem padłych zwierząt do utylizacji – w Polsce obowiązuje bowiem specjalny system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta. Za realizację dopłat odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na jej stronie internetowej można znaleźć wykaz zakładów utylizacyjnych działających w poszczególnych województwach, wraz z danymi kontaktowymi (www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/dofinansowanie-kosztow-utylizacji-padlych-zwierzat-gospodarskich.html).
Główny Lekarz Weterynarii zapowiada bezwzględne stosowanie przez lekarzy powiatowych przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2 maja 2014 r., zgodnie z którym kara pieniężna za grzebanie padłych zwierząt gospodarskich może wynosić od 3 000 do 11 000 zł.