Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprosił ponad 200 samorządowców z całej Polski na konferencję „Wychowanie przedszkolne w świetle ustawy przedszkolnej – nowe regulacje prawne, organizacja, finansowanie”. Jednym z trzech prelegentów poproszonych o przedstawienie przykładu dobrych praktyk był Sławomir Kowalewski – Burmistrz Miasta Mława.
Ponad 200 samorządowców uczestniczyło w dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, centralną placówkę Ministerstwa Edukacji Narodowej, odpowiadającą za przygotowanie procesu wprowadzania zmian w oświacie oraz współpracę z samorządami.
Pierwszego dnia zebrani zapoznali się z prawnymi aspektami reformy edukacji przedszkolnej i usłyszeli o regulacjach dotyczących dotacji przedszkolnych przekazywanych z budżetu państwa samorządom.
W drugim dniu Minister Edukacji Narodowej - Krystyna Szumilas, przedstawiła informację dotyczącą nowej podstawy programowej, którą MEN zamierza wprowadzić w edukacji przedszkolnej.
Wystąpienie Burmistrza Sławomira Kowalewskiego zaplanowano jako pierwsze w kolejnym bloku, zatytułowanym: „Samorządowe przykłady dobrych praktyk w zakresie wychowania przedszkolnego”. W prezentacji „Mława – bezpłatne przedszkola” burmistrz wyjaśnił:
- Skąd pomysł wprowadzenia bezpłatnej edukacji przedszkolnej;
- Jak wygląda rachunek ekonomiczny tego przedsięwzięcia;
- Czego, po wprowadzonej zmianie, spodziewa się samorząd Mławy.
Poinformował, że podstawowym celem jaki przyświeca zmianom jest zwiększenie dostępności dzieci do przedszkoli i realne wyrównywanie szans edukacyjnych . Wykazał, że stopień upowszechnienia edukacji przedszkolnej w Mławie w przeciągu 10 lat wzrósł z 40 do 97 procent. Od września 2013 roku spośród 1260 mieszkańców Mławy w wieku 3-6 lat z opieki przedszkolnej korzysta 1220 osób.
Przypomnijmy: uchwalona przez Sejm RP tzw. ustawa przedszkolna wprowadziła istotne zmiany w systemie oświaty. Wprowadzenie ustawowego ograniczenia opłat pobieranych od rodziców za każdą godzinę ponadprogramową (program obejmuje 5 godzin opieki przedszkolnej dziennie) sprawiło, że samorządy muszą na nowo przeanalizować realizowaną politykę oświatową w zakresie edukacji przedszkolnej. Mława jest jednym z nielicznych samorządów w Polsce, gdzie zlikwidowano opłatę za opiekę i wychowanie przedszkolne dzieci w placówkach publicznych.