Burmistrz i radni w niemieckim Viernheim | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Burmistrz i radni w niemieckim Viernheim

Magdalena Grzywacz / 16 lutego 2018

Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski wraz z przewodniczącymi rady miasta odwiedzili zaprzyjaźnione z Mławą miasto Viernheim w Niemczech. Obejrzeli tam najważniejsze obiekty użyteczności publicznej, spotkali się z mieszkańcami i upamiętnili ofiary Holokaustu.

Sławomira Kowalewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Mława Leszka Ośliźloka i jego zastępców – Arkadiusza Dłubisza i Krzysztofa Wasiłowskiego – powitał burmistrz Viernheim Matthias Baaß. Delegacja z Polski podczas trzydniowej wizyty zwiedziła m.in. niektóre z tamtejszych placówek oświatowych, świetlicę dziennego pobytu dla seniorów, dom starców, ośrodek dla uchodźców, obiekty sportowe, muzeum, halę widowiskową i olbrzymią galerię handlową, przez którą dziennie „przewija się” 25 tysięcy osób. Mławianie obejrzeli też siedzibę instytucji zajmującej się ratownictwem w sytuacjach kryzysowych (katastrofy, wypadki itp.), finansowanej przez niemiecki rząd, w której mieszkańcy pracują społecznie. Zapoznali się również ze strukturą tamtejszego urzędu miasta i poznali pracę poszczególnych jego wydziałów. Interesujące, zwłaszcza dla naszych rajców, były fakty dotyczące działania rady miejskiej Viernheim. – Zasiadają w niej 43 osoby należące do różnych partii politycznych. Wszyscy doskonale się ze sobą dogadują, nawet gdy mają odmienne zdanie w różnych kwestiach, gdyż wiedzą, że pracują dla dobra swojego miasta – relacjonuje Arkadiusz Dłubisz.

Mławianie wzięli udział w spotkaniu przy pomniku upamiętniającym ofiary Holokaustu, gdzie głos zabrał burmistrz Sławomir Kowalewski. Jak mógł się przekonać, mieszkańcy Viernheim mają wielki szacunek dla ofiar totalitaryzmu i otwarcie wyrażają swój sprzeciw wobec nazizmu. Mławscy samorządowcy mieli też okazję porozmawiać z przedstawicielami różnych stowarzyszeń funkcjonujących w Viernheim – m.in. chóru (w sumie działa ich tam aż siedem). – Zarówno my, jak i nasi gospodarze, wynieśliśmy z tej wizyty bardzo pozytywne wrażenia. Viernheim chce współpracować z Mławą i wszystko wskazuje na to, że zostanie naszym miastem partnerskim. Mają już partnerów na Zachodzie, my bylibyśmy pierwszym wschodnim – mówi Arkadiusz Dłubisz. Z owoców niedawnego wyjazdu jest również zadowolony burmistrz Sławomir Kowalewski: – Wizyta była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy dotyczących niemieckiego miasta i samorządu, sporządziłem obszerne notatki. Możemy się wzajemnie dużo od siebie nauczyć i to jest bardzo cenne – wskazuje.

Viernheim jest położone w południowo-zachodniej części Niemiec. Pod względem liczby ludności – ok. 33 tys. mieszkańców – przypomina Mławę. Co ciekawe, mieszka tam ok. 700 Polaków, bardzo dobrze postrzeganych przez miejscową społeczność i w znacznej części udzielających się w wolontariacie. To zamożne miasto, na jego terenie nie ma dróg gruntowych, działa w nim ok. 150 punktów gastronomicznych. Współpraca Mławy z Viernheim rozpoczęła się w lipcu 2017 r., kiedy to jego przedstawiciele – z burmistrzem na czele – odwiedzili Mławę i spotkali się ze Sławomirem Kowalewskim i przedstawicielami tutejszego urzędu miasta.

Krzysztof Napierski / UMM