Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Brzmienie kobzy. Niezwykły koncert już dzisiaj w Mławie

Urszula Adamczyk / 24 listopada 2022

Jarosław Krysko, wybitny bandurzysta ze Lwowa, wystąpi w Państwowej Szkole Muzycznej w czwartek 24 listopada o 18.30. Spotkanie potrwa około 40 minut. Wstęp wolny.

W czasie koncertu usłyszymy „pieśni opowieści”, dumy historyczne i ballady.
Jarosław jest kontynuatorem starodawnej tradycji śpiewu i gry na typowo ukraińskim instrumencie, jakim jest bandura/kobza. Instrument ten towarzyszył epickim śpiewom, a tę tradycję można odnieść do starożytnych epopei Iliady, Odysei, Kalewali, Eddy, Wed czy wreszcie staroruskich „bylin”
Mistrzem i nauczycielem Jarosława był między innymi Mistrz Kobzarskiego Cechu, Nykoła Budnyk. Na co dzień śpiewa w zespole Chorea Kozacka - zespole, który śmiało można nazwać Obrońcą Tradycji Ukrainy.
Jego założycielem jest Taras Kompanichenko, śpiewak, muzyk, rekonstruktor dawnej poezji, szczególnie ukraińskiego baroku i autor współczesnych, aktualnych pieśni.
Będzie to niespodziewany występ, z powodu sytuacji wojennej do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, czy muzyk będzie mógł nas odwiedzić. Do Mławy przyjechał na kilka dni, aby odwiedzić rodzinę.

Organizatorem koncertu jest Świetlica św. Mikołaja.