Na kolejną, VII Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą wybierają się rekonstruktorzy z Białorusi, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Białorusini w Wojsku Polskim". Po raz pierwszy przyjechali na mławską rekonstrukcję w 2009.
W 2013 roku ich pobyt był szczególny, gdyż jak sami pisali w podziękowaniach "dodatkowym przeżyciem tegorocznej inscenizacji była wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Udało nam się spotkać z prezydentem. Pan Komorowski podziękował białoruskim rekonstruktorom za przyjazd i udział w rekonstrukcji jak też i za zachowanie pamięci o wspólnych kartach historii Polski a Białorusi".
Burmistrz Miasta Mława wystosował zaproszenia dla kilkunastu Białorusinów poprzez Wydział Konsularny Ambasady RP w Mińsku.
W piątek 29 sierpnia będą uczesniczyli w Nalocie bombowym na Mławę, a 30 sierpnia staną do walki na polu bitwy, podobnie jak ich ojcowie, bądź dziadkowie i na polskim froncie 75 lata temu.
Agnieszka Puzio Dębska
Informacja z portalu dobroni.pl:
W wyniku powszechnej mobilizacji przeprowadzonej w końcu sierpnia 1939 r. w Wojsku Polskim znalazło się około 70 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Część Białorusinów zmobilizowana już była w marcu 1939 roku, a np. 20 Dywizja Piechoty walcząca pod Mławą określana była jako "Białoruska".
Dokumenty wskazują, że mobilizacja na ziemiach zamieszkałych przez ludność białoruską przebiegała dość sprawnie i nie nastręczała większych trudności niż w województwach centralnych.
Także podczas wojny z Niemcami Białorusini zachowywali się jak lojalni żołnierze i obywatele.
Polscy oficerowie w raportach podkreślali waleczność żołnierzy białoruskich we wszystkich bitwach kampanii wrześniowej.
Tam, gdzie dowództwo polskie po 17 września 1939 roku decydowało się na walkę z Armią Czerwoną, żołnierze Białorusini na ogół sumiennie wykonywali swój obowiązek.
Podczas kampanii wrześniowej zginęło od 7 do 8 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Kilkanaście tysięcy trafiło do niewoli niemieckiej lub radzieckiej.
Pamiętajmy, że dla Białorusinów II Wojna Światowa zaczęła się 1 września 1939 roku.