We wtorek 22 maja br. do Mławy przyjechał Avram Grant, były trener Chelsea London, ceniony selekcjoner drużyny narodowej Izraela (2006). Avram poszukiwał informacji dotyczących rodziny, która mieszkała przed wojną w Mławie.
To była już trzecia wizyta Granta w naszym mieście. W październiku 2011 roku Marzenie Lipińskiej, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, udało się odnaleźć akt urodzenia ojca Avrama. Gdy zaniosła dokument do gabinetu Burmistrza Sławomira Kowalewskiego, Grant nie był w stanie powstrzymac emocji. Od lat przemierza on szlaki przodków chcąc poznać miejsca, w których dorastał ojciec. – Czas, w jakim żył był niezwykle trudny. Mogłoby się wydawać, że w związku z tym będzie człowiekiem rozgoryczonym, ale tak się nie stało – opowiada o ojcu, który do końca afirmował życie i był wielkim orędownikiem pokoju. Dwa dni przed jego śmiercią Avram znalazł miejsce na Kołymie, gdzie jako nastolatek ojciec pochował swoich rodziców.
Tym razem wspólnie z dziennikarzami BBC Grant szukał informacji dotyczących swoich wujków i ciotek. Magistrat był przygotowany do tej wizyty. Marzena Lipińska odnalazła m.in. akty urodzenia ciotek: Estery, Racheli i Sury. Prawdziwym zaskoczeniem dla gości był wydobyty przez mławskich urzędników z archiwum akt urodzenia dziadka Avrama (z 1887 roku), który – ku zaskoczeniu gościa, miał brata bliźniaka. Dziennikarze z BBC niemal natychmiast dzięki amerykańskiemu portalowi geni.com utworzyli nową gałąź powiązań rodzinnych Avrama Granta. Wizyta w Mławie zaowocuje kolejnymi poszukiwaniami, nowymi kontaktami i odnalezieniem krewnych.
W czasie przeglądania dokumentów Avram Grant śledził adresy zamieszkania dziadka. Dzięki temu trafił na Krzynowłodzką 5 – (dziś ul. 18 Stycznia) gdzie na początku lat 30. dziadek wraz z rodziną zajmował jedno z mieszkań. Dziś budynek u zbiegu ulic 1 Maja i 18 Stycznia jest w krytycznym stanie. Jednak zapytany przez Dana Walkera z BBC o to, co czuje stojąc przed kamienicą, w której żyli jego przodkowie Grant powiedział: - To jest niesamowite. Stoję na podwórku, gdzie mieszkał i bawił się mój ojciec. Czuję, jakbym przeniósł się do czasu jego dzieciństwa.
Dzień przed wizytą w mławskim ratuszu – 21 maja, goście z Wielkiej Brytanii spotkali się w Warszawie z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim. Interesowała ich historia wielokulturowej, przedwojennej Mławy, ale także późniejsze losy miasta i plany Burmistrza na przyszłość. Pytali m.in. czy mławianie interesują się piłką nożną, czy znają Avrama Granta i czy cieszyli się ze zwycięstwa Chelsea London w Pucharze Europy.
BBC z pobytu w Polsce przygotowuje kilka materiałów. Oprócz radiowego, w którym Mława pojawi się w kluczowych momentach, dziennikarze nakręcili reportaż filmowy z wizyty Granta w Oświęcimiu. Dan Walker, którego drugą pasją (obok historii) jest sport, przygotował dla widzów BBC także materiał dotyczący Polski w przededniu Euro 2012.
Dziennikarze opuszczali Mławę dziękując za gościnność i chwaląc polską kuchnię. Na twitterze Dan Walker napisał: „Gdybym mieszkał w Polsce, bez przerwy jadłbym pierogi i żurek".
Magdalena Grzywacz/RP