Aktywnie, ekologicznie i duchowo – spędź tydzień w Mławie! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Aktywnie, ekologicznie i duchowo – spędź tydzień w Mławie!

Krzysztof Napierski / 17 marca 2023

W najbliższych dniach w Mławie czekają nas emocje sportowe i doznania artystyczne. Pomodlimy się też za autora „Gorzkich Żalów” i zadbamy o Ziemię.

Stowarzyszenie Joker Mława, Stowarzyszenie FLY HIGH wraz z Dyrektorami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie i Mławskiej Hali Sportowej zapraszają do wspólnego wspierania zawodników podczas turnieju piłkarskiego Joker Mława Cup, który odbędzie się w sobotę 18 marca na obiektach Mławskiej Hali Sportowej. Tym razem zaplanowano zmagania młodzieży w wieku 14-20 lat oraz zawodników oldboy 35+. Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne TUTAJ.

Do 24 marca na ogrodzeniu parku miejskiego w Mławie będzie wyeksponowana wystawa pt. „Portrety kobiet”, przygotowana przez mławski oddział Archiwum Państwowego w Warszawie z okazji przypadającego 8 marca Dnia Kobiet O ekspozycji można przeczytać TUTAJ.

Cały czas do wspólnego rekreacyjnego biegania (nie na wyścigi) w ramach spotkań z cyklu „Biegaj w Mławie” zachęca Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mławie. Treningi są organizowane w soboty o 9:00 na powietrzu lub w obiektach zamkniętych – o miejscu najbliższego spotkania organizatorzy informują TUTAJ. Zajęcia są prowadzone pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

We wtorek 21 marca przypada Międzynarodowy Dzień Lasu. Zachęcamy do spacerów po licznych terenach leśnych na terenie Mławy, a także do udziału w organizowanym przez Nadleśnictwo Dwukoły dniu otwartym. W programie zwiedzanie Izby pod Dębowym Liściem znajdującej się przy siedzibie Nadleśnictwa Dwukoły otwartej w godzinach 9:00-14:00 oraz spacerze z leśnikiem na Dębową Górę – wymarsz o godz. 11:00 spod siedziby jednostki.

W sobotę 25 marca o godz. 20:30 w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. Do dołączenia do akcji „Godzina dla Ziemi” mieszkańców Mławy zaprasza międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF (World Wide Fund for Nature). W Polsce w poprzednich edycjach zaangażowało się blisko sto miast, w tym Mława, wygaszając oświetlenie w parku miejskim. Podobnie będzie w tym roku. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Zbliżają się obchody 310. rocznicy wykonania w Mławie „Gorzkich Żalów” – popularnej modlitwy, a zarazem literackiego arcydzieła autorstwa posługującego w naszym mieście kapłana, ks. Wawrzyńca Benika, którego 300. rocznicę śmierci obchodziliśmy w 2020 roku. Z tej okazji parafia pw. św. Stanisława BM w Mławie zaprasza na uroczystości do kościoła i na cmentarz. W niedzielę 26 marca o godz. 17:00 w kościele pw. Świętej Trójcy będzie przewodniczył nabożeństwu i wygłosi kazanie pasyjne Biskup Płocki ks. Szymon Stułkowski. „Gorzkie Żale” będą miały uroczystą oprawę muzyczną, którą zapewnią orkiestra symfoniczną i chóry młodzieżowe z Łodzi. O godz. 18:00 ks. biskup odprawi mszę św. w intencji ks. Wawrzyńca Benika, po niej natomiast uczestnicy uroczystości udadzą się na cmentarz parafialny, aby poświęcić pamiątkową tablicę i pomodlić się za autora nabożeństwa. Patronat nad projektem „Gorzkie Żale – powrót do źródeł” objęli Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, Starosta Mławski Jerzy Rakowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Więcej na temat ks. Wawrzyńca Benika można się dowiedzieć z naszego artykułu – TUTAJ.

W tygodniu rozpoczynającym się 27 marca w Mławie będą organizowane wydarzenia związane z obchodami Roku Pamięci o Powstaniu Styczniowym. Szczegóły na ich temat – wkrótce.

oprac. KN

fot.: Biegaj w Mławie