Akcja Żonkile w SP 4 w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Akcja Żonkile w SP 4 w Mławie

Agnieszka Puzio-Dębska / 29 kwietnia 2024

19 kwietnia 2024 r. w 81 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 4 im. Haliny Rudnickiej w Mławie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „ŻONKILE”, organizowanej po raz dwunasty przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Uczniowie wzięli udział w lekcjach dotyczących historii powstania w getcie warszawskim.

Obejrzeli opowiadanie w wersji audio „Pamięć Drobinek” Zofii Staneckiej niezwykłą historię małych stworzonek – drobinek, które chciały, aby inni dowiedzieli się i pamiętali o tym, co im się przydarzyło. Ich historii, zaklętych w starym dębie, wysłuchała Greta, która postanowiła, że kiedyś w miejscu ściętych drzew zasadzi nowe. Ta historia pokazała dzieciom, jak ważna jest PAMIĘĆ a także, w jaki sposób można ją zachować. Uczniowie wykonali pelerynki dla strażników wspomnień Maślaka i Borówki, których misją jest dbanie o to, żeby dawne wydarzenia nie zostały zapomniane. Powstały też kolorowe puzzle z tegorocznych miłych wspomnień, które utworzyły klasowy Płomień Pamięci. Uczniowie przygotowali papierowe żonkile- symbolizujące pamięć i nadzieję. Dowiedzieli się również dlaczego właśnie ten kwiat jest symbolem akcji.

Dlaczego żonkile?

Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Do końca życia w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.