6 maja miejskie przedszkola pozostaną zamknięte | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

6 maja miejskie przedszkola pozostaną zamknięte

Krzysztof Napierski / 05 maja 2020

Dyrektorzy placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest Miasto Mława, są przeciwni powrotowi w środę 6 maja dzieci do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobka. Jednostki nie będą w stanie zapewnić zarówno maluchom, jak i ich opiekunom, wystarczających środków ochrony – zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Również większość rodziców nie chce teraz wysyłać swoich dzieci do placówek.

Władze Mławy analizują potrzeby i możliwości otwarcia placówek przedszkolnych już od zeszłego miesiąca. 30 kwietnia burmistrz Sławomir Kowalewski zwrócił się do dyrektorów z prośbą o przeprowadzenie rozpoznania, jak wielu rodziców byłoby zainteresowanych powrotem dzieci do przedszkoli. Zgodnie z przekazanymi nam informacjami, przeważająca część rodziców jest temu przeciwna (do Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 1 na przykład, zgodnie z deklaracjami rodziców, od 6 maja uczęszczałoby zaledwie troje dzieci). Również sami dyrektorzy są przekonani, że nie będą w stanie zapewnić zarówno dzieciom, jak też pracownikom placówek, warunków bezpieczeństwa wymienionych w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego (patrz: TUTAJ).

Kwestie, na które przede wszystkim zwracają uwagę dyrektorzy, to brak możliwości zaopatrzenia do 6 maja dzieci i pracowników placówek w środki ochrony osobistej (np. maseczki, przyłbice, rękawiczki, fartuchy, płyny do dezynfekcji, termometry), zapewnienia pomieszczenia do izolacji w razie podejrzenia pojawienia się koronawirusa na terenie placówki oraz regularnej dezynfekcji infrastruktury placówek (pomieszczenia wewnątrz budynku, place zabaw). Trudno byłoby też uniknąć rotacji nauczycieli prowadzących zajęcia. Dyrektorzy analizują problem także w dalszej perspektywie czasowej i obawiają się, że w przypadku otwarcia teraz placówek, liczba uczęszczających do nich dzieci będzie stopniowo rosła i pojawi się problem z zapewnieniem im wystarczającej, bezpiecznej powierzchni, zgodnej z wymogami przeciwepidemicznymi.

- Dzięki inicjatywom podjętym przez Burmistrza Miasta Mława nasze miasto jest bezpieczne. Nosimy, jako jedni z pierwszych, maseczki. Przestrzegamy reżimu sanitarnego i wirus nie ma do nas dostępu. Jako dyrektor mam ogromne obawy, czy otwarcie przedszkoli nie zaprzepaści dotychczasowych działań podjętych przez władze miasta – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Romana Olszewska. W podobnym duchu wypowiadają się pozostali dyrektorzy. – Odnosząc się do wytycznych GIS-u, jednoznacznie stwierdzam, że przedszkole jak i pracownicy nie są w stanie w bezpieczny dla dzieci i siebie sposób realizować opieki nad dziećmi. Nasze miasto jest bezpieczne i byłoby dobrze, gdyby tak pozostało – podkreśla dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 Joanna Wyszkowska.

Zapoznawszy się ze stanowiskiem dyrektorów placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest Miasto Mława, oraz opiniami rodziców uczęszczających do nich dzieci, burmistrz Sławomir Kowalewski postanowił wstrzymać się z otwarciem przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobka. – Zapewnienie dzieciom i personelowi odpowiednich warunków bezpieczeństwa wymaga czasu. Nie możemy ryzykować ich zdrowia, a wręcz życia – uzasadnia burmistrz. O dalszych rozstrzygnięciach w sprawie ewentualnego otwarcia placówek oświatowych w tym roku szkolnym będziemy na bieżąco informować na naszej stronie.

Krzysztof Napierski / UMM

fot.: PxHere