Na lądowisku w dzielnicy przemysłowej wylądował dziś helikopter z 32 tysiącami maseczek. W przyszłym tygodniu wolontariusze rozniosą je do skrzynek pocztowych mieszkańców Mławy. Nasze miasto pozyskało je jako pierwsze w kraju w ramach akcji obywatelskiej #MaseczkidlaPolski.
O idei akcji mówili podczas konferencji prasowej burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, rzecznik projektu #MaseczkidlaPolski Ireneusz Iwański oraz neurochirurg dr Łukasz Grabarczyk – konsultant medyczny projektu „Maseczki dla Polski.pl”, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, szef kliniki „Budzik”.
–Jestem pod wielkim wrażeniem, bardzo wzruszony i wdzięczny za to, że taka inicjatywa się zrodziła […]. Proszę, podziękujcie wszystkim tym, którzy zaangażowali się w ich produkcję i dystrubucję – zwracał się do Ireneusza Iwańskiego i Łukasza Grabarczyka burmistrz Sławomir Kowalewski. – Ja będę odpowiadał za dystrybucję maseczek wśród mieszkańców Mławy i powiatu mławskiego. I mamy pomysł na to, jak to zrobić – wskazywał. Jak wyjaśnił, miasto skorzysta ze zgromadzonych danych dotyczących gospodarki odpadami, dzięki którym będzie wiadomo, ile maseczek należy przekazać pod poszczególne adresy. Najpierw jednak otrzymają je szpital, a następnie pozostałe służby odpowiedzialne za ochronę życia i zapewnienie bezpieczeństwa na terenie miasta. Dystrybucja rozpocznie się w poniedziałek, po 48 godzinach kwarantanny i ozonowaniu maseczek. – Do mieszkańców Mławy i powiatu apeluję o pomoc, solidarność i o noszenie tych środków ochrony osobistej – mówił Sławomir Kowalewski.
O samym projekcie #MaseczkidlaPolski wypowiedział się jego rzecznik Ireneusz Iwański. Jak podkreślił, to inicjatywa obywatelska. – W tworzeniu maseczki pomogło nam doświadczenie neurochirurga, pana doktora Łukasza Grabarczyka, a wszystko rozpoczęło się kilka dni temu. Dzisiaj mamy już piątek i pan burmistrz Mławy otrzymuje do dystrybucji pierwsze 32 tysiące maseczek dla mieszkańców. Ale produkcja trwa i przyspiesza z godziny na godzinę. Mamy już kupiony i dostarczony do Polski materiał na 10 milionów maseczek […]. Wydajność rośnie, dzięki czemu w szybkim czasie jesteśmy w stanie wyprodukować nawet do miliona maseczek tygodniowo – wyjaśniał rzecznik.
Na koniec głos zabrał neurochirurg dr Łukasz Grabarczyk. – Obudziliśmy się w nowej dobie, w dobie koronawirusa. Od kilku tygodni walczymy z nim, szczególnie my jako lekarze. Z tego względu chcieliśmy wam dostarczyć produkt darmowy, produkt, który ma was ochronić. Nie w stu procentach, bo żadna maseczka nie chroni w stu procentach, ale to jest maseczka wielorazowego użytku – wyjaśniał. Można ją prać, gotować, dezynfekować i z powodzeniem zakładać ponownie. Jak podkreślił, takie rozwiązanie ma także zahamować niepokojącą tendencję na rynku – masowe wykupywanie z aptek maseczek jednorazowych, które w pierwszej kolejności powinny trafiać do szpitali.
Mława jest jednym z czterech miast (obok Olsztyna, Międzyrzeca Podlaskiego i Jedlińska), które jako pierwsze objęły program #MaseczkidlaPolski swoim patronatem. Burmistrz zachęca osoby, które mogą sobie na to pozwolić, aby wsparły akcję finansowo. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie maseczkidlapolski.pl. Twórcy akcji podkreślają, że maseczki są kolportowane bezpłatnie. – Jeśli spotkasz się z próbą płatnego kolportażu maseczek, od razu powiadom policję. Płatny kolportaż jest sprzeczny z celem naszej akcji – apelują na swojej stronie.
Dzisiejszą konferencję prasową poprowadziła Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz.
Krzysztof Napierski / UMM