Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Warsztaty kulinarne niemarnowania żywności

Agnieszka Puzio-Dębska / 01 października 2021

Banki Żywności zachęcają do dbania o własne otoczenie, stworzenie w domach i rodzinach kultury szacunku do jedzenia. Dzięki większej świadomości i promowaniu zachowań proekologicznych możliwe będzie ograniczenie strat żywności.

W ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Bank Żywności w Ciechanowie prowadzi "Działania Towarzyszące",  w formie edukacyjno- praktycznych warsztatów, których celem jest włączenie społeczne, edukacja i aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

Żywność stała się tylko jednym z narzędzi, elementem wsparcia osób nieaktywnych, wykluczonych, po to, by zachęcić ich do zmiany, pomóc w poprawie ich sytuacji życiowej.

Warsztaty prowadzone są w czterech obszarach tematycznych:

  • dietetyczno- żywieniowym,
  • kulinarnym,
  • ekonomii gospodarstwa domowego i praw konsumenckich
  • niemarnowania.

Organizatorzy warsztatów zachęcają - "Zaczynamy od tego, do czego Polaka da się zachęcić najłatwiej, czyli od..... jedzenia. Od zaproszenia na ekskluzywne warsztaty kulinarne. Tego typu zajęcia mogą zaciekawić, szczególnie, gdy w telewizji emitowane jest wiele programów o gotowaniu.  Dla niektórych uczestników zaskoczeniem jest, że podczas warsztatów kulinarnych mają sami gotować, a nie tylko przyglądać się, jak robi to prowadzący. Przy okazji gotowania uczymy też czytania przepisów kulinarnych , co nie jest wcale posiadaną przez wszystkich umiejętnością.
Wspólne gotowanie (i jedzenie ) bardzo zbliża, więc potem możemy już przejść do kolejnych tematów. Mówimy o zdrowym stylu życia, o problemach ze zdrowiem, o prawidłowym odżywianiu.  Budujemy zaufanie i wspieramy integrację grupy. Oczywiście, poruszamy także tematy związane z niemarnowaniem jedzenia"
.

Najbliższe terminy warsztatów kulinarnych i o niemarnowaniu żywności:

  • 21 pażdziernika,  godz. 10:00-11:30
  • 21 października,  godz. 11:30-13:00
  • 22 pażdziernika,  godz. 10:00-11:30
  • 22 października,  godz. 11:30-13:00

Organizatorem warsztatów jest Bank Żywności w Ciechanowie, współorganizatorem Stowarzyszenie Wspierania Społeczności Lokalnej "Bądźmy Razem" przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie.

Obie organizacje otrzymały dofinansowanie z budżetu Samorządu Miasta Mława w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej  oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób w 2021 r.