Komiksowe Wyrzutki startują z kampanią | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Komiksowe Wyrzutki startują z kampanią

Urszula Adamczyk / 29 sierpnia 2023

Miasto Mława prowadzi kampanię edukacyjną poświęconą segregacji śmieci. Robi to przy pomocy wyjątkowych postaci – bohaterów komiksu „Wyrzutki i ich skutki” – stworzonych specjalnie po to, by zainteresować najmłodszych mieszkańców tematami segregacji i ekologii.  

Autorka komiksu, niezwykle utalentowana mławianka Zuzanna Szymborska, powołała do życia Pestkę, Alka, Szkło i Mówkę – to odpadki, które zamiast do koszy na segregowane śmieci zostają wyrzucone do jednego wspólnego śmietnika. Nasze Wyrzutki wyruszają w podróż przez Mławę, aby znaleźć odpowiednie pojemniki i zyskać szansę na recykling i drugie życie.
Wydana przez Miasto Mława publikacja, w której znajduje się komiks, zawiera również wiele porad i informacji dotyczących segregowania śmieci. Informacje podane są w przystępny sposób, dostosowany do wieku adresatów – uczniów szkół podstawowych.
„I tak, jak nasze komiksowe postaci biorą sprawy w swoje ręce i szukają dla siebie lepszego, drugiego życia, tak my, codziennymi decyzjami możemy mieć wpływ na to, jak będzie w przyszłości wyglądało nasze życie na Ziemi. Dzięki lekturze poznacie kilka prostych zasad i wskazówek, które warto wprowadzić w życie” – pisze we wstępie wydawnictwa Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.
Kampania z Wyrzutkami będzie przeprowadzana w kilku etapach. Wydanie komiksu to pierwszy krok. Kolejnym będą warsztaty, które już jesienią ruszą we wszystkich szkołach prowadzonych przez Miasto Mława. Będą się składać z dwóch części – teoretycznej, poświęconej segregacji i ekologii oraz praktycznej, podczas której razem z rysowniczką Zuzanną Szymborską, uczestnicy będą wymyślać swoją własną komiksową postać – piątego Wyrzutka.
Uczniowie zostaną też obdarowani koszulkami z komiksowymi postaciami i materiałami edukacyjnymi z naszymi bohaterami.

UA/KSM